Monthly Archives

февруари 2018

Студ каков што не сме виделе: Вонредна прогноза за големото снежно невреме што ќе ја зафати…

Oд утре ќе бидеме под влијание на многу студена и влажна воздушна маса што ќе услови заладување и врнежи од снег во целава земја. Пообилни врнежи ќе има утре во текот на ноќта и во понеделник претпладне кога насекаде ќе се формира снежна…

(Видео) Вооружена банда упадна на забава кај познатиот бизнисмен, но ги чекаше изненадување

Вооружена банда упадна на имотот на еден богаташ во Најроби со намера да ги ограби гостите кои присуствуваа на забавата. Сопственикот на имотот се спротивстави на бандата, а одредени медиуми целиот инцидент го споредија со филмот…

Касами реизбран за претседател на Беса

Биљал Касами е избран за претседател на Движењето Беса. Со поддршка од 60 делегати за кандидатура и 455 за претседател, Касами ја доби довербата за уште еден мандат на партиското крило кое што го поддржува. Коментираше ги последните…

Мицотакис: Фразата на Меркел „македонски премиер“ не е воопшто корисна

2018 (МИА) - Ставот на Меркел дека во Берлин го поздравува македонскиот премиер, според лидерот на грчката опозициска партија Нова демократија, не е корисен во конкретниот момент. Кирјакос Мицотакис, во интервју за грчката телевизија Скај,…

ЗОИ 2018: Кошир неправедно поразен од домашниот натпреварувач

2018 (МИА) – Зимските олимписки игри во Јужна Кореја се ближат кон крајот, а на претпоследниот ден се случи неправда кон словенечкиот сноубордер Жан Кошир. Тој во полуфиналето на паралел-слаломот прв ја мина целта, но судиите победата му…

Москва ги повика Вашингтон и Пјонгјанг да преминат кон директен дијалог

(МИА) - Русија ги повика САД и Северна Кореја да преминат од тактика на чекање кон воспоставување на директен дијалог, изјави во интервју за ТАСС рускиот заменик-министер за надворешни работи Игор Моргулов. - Москва постојано се залага…

Акција за заловување кучиња скитиници во Куманово

(МИА) - Екипи на ветеринарно-сточарскиот центар „Тодор Велков“ под монторинг на надлежните инспекциски служби од општина Куманово, денеска и утре ќе ги заловуваат кучињата скитници во Куманово. Во денешната акција заловени се 20-тина…

Штипскиот градоначалник потпиша Декларација против корупција

(МИА) - Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска оставри средба со  помошник Администраторот на Бирото за Европа и Евро-Азија во УСАИД Вашингтон, Брок Бирман, директорот на УСАИД  во Македонија, Дејвид Атебери и директорот…

Османи: Задоволен сум со реализацијата на мерките од Планот 3-6-9 плус

(МИА) - Процесот на реализација на мерките од Планот 3-6-9 плус е технички и неможе да се направи кумулативна оценка, но задоволен сум со тоа што е направено, изјави  денеска вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи. - Најлесно е…

Во Источна Гута за една недела убиени повеќе од 500 цивили

(МИА) – Повеќе од 500 цивили се убиени во седумдневното бомбардирање на сирискиот бунтовнички бастион Источна Гута во близина на Дамаск, соопшти сирискиот центар за набљудување на човековите права. Невладината мониторинг организација,…

Марсијал ги прекина преговорите со Јунајтед

(МИА) - Преговорите меѓу Манчестер Јунајтед и Ентони Марсијал се суспендирани, а Французинот веќе планира да го смени клубот, најавија англиските медиуми. Актуелниот договор на Марсијал е до 2019 година и постои голема веројатност дека…

Српските мелничари бараат контрамерки за Македонија, поради проблеми со извозот на брашно

(МИА) - Деловната асоцијација на индустриски мелници, пекари и производители на тестенини „Житоунија“ од Нови Сад ги обвини македонските власти дека со неодамна воведените мерки допринеле увозот на брашно од Србија да биде "речиси…

Протест на Чамите во Албанија

2018 (МИА) - Партијата за демократија, интегритет и единство (ПДИУ), политички субјект на Чамите во Албанија, одржа мирен протест пред грчката Амбасада во Тирана. Лидерот на партијата, Шпетим Идризи, пред насобраните граѓани, меѓу…

Џип прегази девет деца во источна Индија

(МИА) - Најмалку девет деца загинаа, а десет се повредени кога  џип со голема брзина удрил во група ученици кои преминувале улица во источна Индија, соопшти локалната полиција. Претставникот на полицијата Вивек Кумар изјави дека џипот…

Мурињо се помалку му придава значење на Челзи

(МИА) - Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, рече дека натпреварите со неговиот поранешен тим го губат значењето со текот на времето. Утре „црвените ѓаволи“ ќе се сретнат со лондончани во дербито на 28. круг од Премиер лигата. -…

Турција: одлуката на САД да ја премести својата Амбасада во Ерусалим му штети на мирот

(МИА) - Турција соопшти дека намерата на САД да отворат Амбасада во Ерусалим во мај ги игнорира одлуките на ОН и на Организацијата за исламска соработка и му штети на мирот. Турското Министерство за надворешни работи во соопштението…

Пробиштип го решава проблемот со недостиг на пожарникари

(МИА) - Осум пожарникари, заедно со нивниот командир ги гаснат пожарите во Пробиштип. Командирот на ТППЕ-Пробиштип, Милан Терзиќ вели дека бројот на вработени е двојно помал од неопходниот минимум, а за нормална работа, неопходни се 16…

Земјоделците ќе ги добиваат субвенциите кога им се најпотребни

(МИА) - Годинава земјоделците ќе ги добиваат субвенциите кога им се потребни, односно пред почетокот на производствената сезона, рече министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Тој денес на средбата со…

Турската армија ликвидирала уште 58 терористи во Африн

(МИА) - Турскиот Генералштаб денеска соопшти дека во рамките на операцијата „Маслиново гранче“ во Африн се убиени уште 58 терористи. СО ова, вкупниот број ликвидирани терористи достигна 1.931 лица. На 20 јануари турските вооружени…

ЗОИ 2018: Русија бара под свое знаме да настапи на Свеченото затворање

(МИА) - Русија испрати официјално барање до Меѓународниот олимписки комитет да им се дозволи на спортистите од ова земја на церемонијата на затворањето да се појават под своето знаме. Но, за таква одлука може да биде потребно да се…