Светот тагува: Почина познатиот фудбалер на само 36. години

Поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед Liam Miller почина на 36. годишна возраст како последица од рак, јавија медиумите.

Според податоците на медиумите тешката болест му е дијагностицирана лани во месец ноември, а не долго после тоа не успеа да се излечи и почина после 36 години живот.

Станува збор за фудбалер кој играше за клубот Челтрица, а прекрасната игра во овој клуб му овозможи трансфер во Јунајтед каде што беше член цели две години, од каде што една сезона помина на Олд Трафорд, а друга на позајмица во Лидс.

Тој има девет настапи во Премиер лигата, а играл во средниот ред. После Јунајтед ги бранеше боите на Сандерленд и КПР. Последната сезона во кариерата ја одигра како член на Wilmington Hammerheadsе.

За репрезентацијата на Република Ирска има 21 настап во кој има постигнато еден гол.