Monthly Archives

мај 2018

И Парагвај отвори амбасада во Ерусалим

По САД и Гватемала, сега и Парагвај ја премести својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Претседателот на Парагвај, Хорасио Картес, и израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, денеска присуствуваа на свеченото отворање на амбасадата.…

Управен пресече: Веднаш може да се изрече забрана на дизел возила со постари мотори

Германските градови можат веднаш да ги забранат постарите дизел-возила во согласност со правилата на Европската Унија, потврди највисокиот управен суд во петокот, а објави агенцијата „Ројтерс“. Еден ден откако Европската комисија поднесе…

Нова тешка сообраќајка во Македонија: Со автомобилот момче и девојка влетале во бетонски ѕид

Дваесет и едногодишно момче од Скопје со автомобил удрил во бетонски ѕид од куќа на улицата „100“ во село Волково, при што заедно со сопатничката, 19-годишно девојче од Скопје, се здобиле со тешки телесни повреди. Тие со возило на Итна…

Кривична пријава против шестмина за нелегално регистрирање и префрлување на возило

Секторот за внатрешни работи Велес поднесе кривична пријава против З.Р.(36) од Неготино за сторено кривично дело „Несовесно работење во службата“, против С.Н.(66) од село Чифлик, Демир Капија за сторени кривични дела -„Поттикнување“ во…

Заев: Фондацијата „Отворено општество“ вложи многу во Македонија

За време на режимот со сите граѓани бевме сведоци на закана за отворено општество. Поттикнати од поривот да го ослободиме, успеавме да застанеме на страната на слободата, изјави премиерот Зоран Заев на конференцијата „Има ли шанси…

Заев не се откажува од предлогот Република Илинденска Македонија

Предлогот Република Илинденска Македонија не отпаѓа, изјави премиерот Зоран Заев во изјава пред судот по ослободителната пресуда за случајот „Поткуп“. Иако грчката страна соопшти дека за нив не е прифатливо ова решение, Заев се надева…

Вонредна: Предмалку паднаа и последните лаги на бившиот режим: ЗОРАН ЗАЕВ е целосно ослободен!

Во 12 часот и 30-тина минути попладнево судот ја соопшти ослободителната пресуда за премиерот Зоран Заев во случајот поткуп. Кривичниот суд во Скопје денеска ја објави пресудата за случајот „Поткуп“ во која беше обвинет премиерот Зоран…

Пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Кривичниот суд во Скопје денеска треба да ја објави пресудата за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. На минатото рочиште Обвинителството го преквалификува обвинението за Заев со друг став за кој е предвидена поблага…

Естонија е првата држава која во сите градови ќе има бесплатен јавен превоз

Талин, главниот град на Естонија, е еден од ретките европски градови кои можaт да се пофалат со петгодишен бесплатен јавен превоз за сите граѓани, пишува порталот „Попап“. За бесплатниот јавен превоз граѓаните на Талин одлучија на…

Ѝ извадиле 106 капсули кокаин од стомакот

Успешно се извадени 106 капсули кокаин од стомакот на жена која се обидела да ги шверцува во Индија, соопшти индиската полиција. Дваесет и петгодишната жена со странско државјанство била уапсена на 14 мај на меѓународниот аеродром во…

ВМРО-ДПМНЕ: Државата оди кон банкрот, тоа мора итно да се спречи

Од ВМРО-ДПМНЕ го критикуваат ставот на владејачкиот СДСМ според кој покачувањето на акцизата на дизелот нема да ги погоди сиромашните граѓани бидејќи 60% од сиромашните домаќинства во Македонија немаат автомобил. Како што велат од…

Истрага дали ФБИ го шпионирал Трамп

Американското Министерство за правда ќе почне истрага дали агенти на ФБИ ја шпионирале изборната кампања на претседателот на САД, Доналд Трамп, во 2016 година за, како што е наведено од Министерството, несоодветни цели. Трамп истакна на…

Нова опасност за жителите: Лавата од вулканот на Хаваи премина преку автопат и се слеа во океанот

Ерупцијата од вулканот на Хаваи, Килауеа, станува сè поопасна бидејќи течната лава почна да се слева во океанот, а растопените камења продолжуваат да нанесуваат штета на Големиот Остров. Хавајски официјални лица предупредуваат дека…

Црна Гора најави можност за поставување ограда на границата со Албанија

Црна Гора најави поставување ограда со жица на границата со Албанија ако се зголеми бројот на бегалци од Блискиот Исток. Веста ја пренесуваат албанските медиуми, кои се повикуваат на изјава на раководителот на Дирекцијата за надгледување…

Роденденот на принцот Чарлс го одложи свадбеното патување на принцот Хари и Меган

Војводата и војвотката од Сасекс го одложија свадбеното патување за да присуствуваат на роденденската прослава на принцот Чарлс, која ќе биде одржана само неколку дена по нивната свадба. Принцот Хари и Меган, по вчерашната церемонија и…

Авион во САД ненадејно исчезнал од радарите, службите не можат да го лоцираат

Официјални лица од американскиот град Бенингтон издадоа соопштение во кое се вели дека еден авион одеднаш исчезнал од радарот над оваа област. Како што е објавено, неидентификуваниот авион исчезнал точно над планината Балд. Полициски…

Британија ја зголемува вселенската одбрана, ќе ги напаѓа сателитските антени

Британскиот министер за одбрана, Гевин Вилијамсон изјави дека ќе бидат зголемени воените ресурси наменети за вселенска одбрана поради зголемени закани. Британската војска ќе преземе контрола на британските воени операции во вселената во…

Запленети 6 килограми хероин во луксузен автомобил на Албанец кај Игуменица

Грчките власти на пристаништето Игуменица открија и запленија шест килограми херион во луксузен автомобил на Албанец со шпанско државјанство. Медиумите во Албанија, кои се повикуваат на извори на грчкото Министерство за внатрешни работи,…

Супер вест за граѓаните: Ќе се работи само денес и утре, следуваат три неработни дена

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ (,,Службен весник на РМ,, бр.21/98 и 18/07), 23 мај 2018 година, среда, Националниот ден на Власите, е неработен ден за граѓаните припадници…

Вонредна најава: Пристигна циклонот Владимир во Македонија, попладне сите седете дома

Циклонот Владимир пристигна во Македонија. Денес во текот на претпладнево во нашата држава времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а има услови и за сосема слаб и локален дожд. Максималните дневни температури на воздухот…