Дознај се'
Browsing Category

Бизнис

„Фереро“ ќе купи дел од компанијата „Нестле“

Швајцарскиот гигант за производство на храна и пијалаци „Нестле“ ќе го продаде својот американски дел од бизнисот на италијанската компанија „Фереро“ за 2,9 милијарди долари. „Фереро“ ќе ги преземе познатите брендови „Батерфрингер“ и…

МЗШВ: Расте откупната цена на тутунот

Просечната откупна цена на тутунот од реколтата 2017-та достигна 214,8 денари за килограм. Откупот на тутун е во завршна фаза и се очекува да заврши до крајот на месецот, информираат од министерството за земјоделство, шумарство и…

Тевдовски: Од 2019 ќе имаме план за буџетот за следните три-четири години

Од 2019 година сакаме да почнеме со среднорочно буџетирање, да излеземе од рамките во кои се планира само тековната фискална година и да имаме план за следните три или четири години, најави денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски,…

Ќе се разгледува можноста да се субвенционира поставувањето фотонапонски панели за граѓаните да…

Министерството за економија за „Макфакс“ потврди дека по донесувањето на Законот за енергетиката и подзаконските акти, ќе се разгледува можноста за субвенционирање на поставувањето фотонапонски панели за граѓаните и домаќинствата. Оттаму…

„Југо“ за 50 евра, „мерцедес“ за 2000 евра – УЈП распродава запленети автомобили и предмети

„Југо“ за 50 евра, „мерцедес“ за 2000 евра – УЈП распродава запленети автомобили и предмети Управата за јавни приходи продава движни и недвижни предмети запленети по основа на неплатени даночни долгови на јавна аукција што ќе се одржи на…

Во земјата годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод

Во земјата годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод, што е најмногу досега, а за тоа веќе се обезбедени околу 40 милини евра во буџетот. Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, по денешната работна средба со директорот на…

Живот во Македонија полека доаѓа: Литар нафта за 30 денари

50 проценти пониска цена на нафтата за оние на кои им е најпотребна. По долги години се враќа зелената нафта во Македонија. Програмата За Живот во Македонија полека, но сигурно почнува да биде опиплива и за обичниот народ.…

Убава вест за земјоделците – зелена нафта поевтина за 50%

Убава вест за земјоделците - зелена нафта поевтина за 50% Земјоделците ќе добијат поевтина, зелена нафта. Според проценките, оваа мерка ќе почне да функционира кон средината на 2018, а цената на зелената нафта ќе биде поевтина за 50%.…

Поради ова добивате големи сметки за струја: Само исклучете го овој уред и проверете ги сметките

Освен што ќе ви заштеди пари, исклучувањето на уредите од струја е побезбедно во случај на невреме, кога сите вклучени уреди се под ризик од удар на гром. Знаете ли дека вашите апарати водат таен живот додека се исклучени? Ова е листата…

„Фиат“ ќе потроши милијарда долари за да го пресели производството од Мексико во Мичиген

Италијанско-американскиот производител на автомобили „Фиат-Крајслер“ (ФЦА) ќе потроши милијарда американски долари за да го префрли производството на теренски возила од Мексико во Мичиген. Со ова фабриката ќе отвори нови 2.500 работни…

Државата ќе враќа ДДВ: По околу 30.000 денари за секое семејство – еве што треба да направите

Еден од начините како да се вратат парите кон граѓаните е преку враќање на 15 % од платениот ДДВ од нивните потрошувачки сметки, најави СДСМ во својата предизборна програма. На посебна картичка ќе се регистрираат парите од вратениот…

„Фич“ го зголеми кредитниот рејтинг на Хрватска

Меѓународната рејтинг агенција „Фич“ го зголеми кредитниот рејтинг на Хрватска, првпат од 2004 година. Како што објави хрватската агенција Хина, рејтингот на земјата се зголемува од „ББ” на „ББ +” со стабилна перспектива. Според агенцијата,…

Ново задолжување – овој пат 500 милиони евра

Република Македонија на меѓународниот пазар на капитал денес издаде еврообврзница на износ од 500 милиони евра со рок на достасување од 7 години и каматна стапка од 2,75 отсто. Според Министерстото за финансии, ова е историски убедливо…

Една држава ги осакати виртуелните валути: Никој не се надеваше на ова, загуба од 100 милијарди…

Водечките светски криптовалути, меѓу кои биткоин, рипл и етериум, претрпеле остар удар, после веста дека Јужна Кореја е спремна за забрана на дигиталните валути. Вредноста на биткоинот утрово падна за речиси 6 отсто, на етериумот 11…

Македонија се задолжи со нова еврообврзница од половина милијарда евра

Република Македонија на меѓународниот пазар на капитал денеска издаде еврообврзница на износ од 500 милиони евра со рок на достасување од 7 години и со каматна стапка од 2,75 проценти, соопшти Министерството за финансии. Од…

Објавена нова листа на должници – еве кој не платил данок

Објавена нова листа на должници - еве кој не платил данок Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави првата листа на должници за оваа година на која се најдоа вкупно 3.964 физички и правни лица. Нивните долгови се доспеани до 30…

„Виз ер“ лани превезе 1,2 милиони патници во Македонија

Во 2017 година „Виз ер“, водечкиот авиопревозник во Македонија, превезе 1,2 милиони патници на нискобуџетните македонски авиолинии, што претставува пораст од 20 проценти на годишно ниво и поддржува 900 локални работни места во придружните…

„Луфтханза“ повторно е најголем авиопревозник во Европа

Германската групација „Луфтханза“ повторно ја презеде титулата најголем авиопревозник во Европа по бројот на превезени патници минатата година. Компанијата го симна од престолот „Рајанер“, кој поради проблеми со распоредите на пилотите…

„Алкалоид“ пушти во употреба нови производни капацитети, инвестиција вредна над 2,5 милиони евра

Следењето на светските трендови во фармацијата и производство на ценовно достапни,  квалитетни, ефикасни и безбедни  лекови кај кои заштитниот знак на „Алкалоид АД“ е синомим за високото ниво на квалитет и сигурност, се принципите кои се…

Светска банка предвидува пораст на економијата од 3,2 проценти

Светска банка предвидува пораст на економијата од 3,2 проценти Светска банка предвидува пораст на економијата во Македонија од 3,2 проценти, во најновиот извештај Глобални економски перспективи за земјите од Европа и Централна Азија.…