Browsing Category

Бизнис

Промоција на новата наградна игра „Верна повторно наградува“

Макпетрол преку Верна програмата за лојалност повторно наградува. Компанијата за сите лојални корисници на картичката Верна и оваа година организира голема наградна игра, „Верна повторно наградува“. Наградната игра започна на 1ви март, a…

Исполнети условите за раскинување на договорот со „Казандол“

Исполнети се условите за раскинување на договорот со „Казандол“, заклучи Владата на вчерашната седница, при што ја разгледа и усвои информацијата за степен на изграденост на рударскиот комплекс „Казандол“. „Владата го задолжи…

Законот за инвестициите доставен на усвојување

Владата на усвојување во Собранието го пушти новоусогласениот текст на предлог-законот за финансиска поддршка на инвестиции. Со овој закон се уредуваат видовите, висината, условите, начинот и постапката за доделување финансиска поддршка…

Поддршката за авиопревозниците во согласност со законодавството на ЕУ

Владата на седница ја разгледа и усвои информацијата во врска со одговорот на Министерството за транспорт и врски до Европската комисија за шемата на финансиска поддршка на домашни и странски авиопревозници што го користат аеродромот во…

Чувајте фискални државата ќе враќа ДДВ: По околу 30.000 денари за секое семејство

Луѓето имаат потреба од поголеми приходи и помали давачки, наспроти 10-годишното осиромашување. Еден од начините како да се вратат парите кон граѓаните е преку враќање на 15 % од платениот ДДВ од нивните потрошувачки сметки, најави СДСМ…

Пресврт за дизелашите: Од Фолксваген со најава која ги израдува возачите на дизел возила

И покрај скандалите околу манипулациите со издувните гасови од возилата и заканата за забрана на возила со дизел мотори во Германија, „Фолксваген“ ќе продолжува да инсистира на овој тип мотори, рече шефот на концернот, Матијас Милер, на…

Лего бара работници за работа од соништата: Играјте си со коцки за 25.000 евра

Леголенд центарот во Бирмингем е во потрага по нов мајстор. Едно лице ќе има прилика да го искористи знаењето и праксата, и да работи работа од соништата - да си игра со Лего коцки. - Сакате Лего и имате доволно магија во себе да им…

Работа која е платена 9.000 денари дневно, а никој не ја работи. Можеби вие ќе ја сакате?

Работа која е платена 9.000 денари дневно, а никој не ја работи. Можеби вие ќе ја сакате? Оние кои не се задоволни со дневниците на Балканот можат да одат во Германија и да заработат и до 10 пати повеќе. Таму, имено, дневницата за…

СДСМ: Се решаваат наследените проблеми во „Еурокомпозит“

СДСМ соопшти дека Владата продолжува да ги решава наследените проблеми предизвикани од власта на ВМРО-ДПМНЕ. Владејачката партија тврди дека со реализацијата на одлуката на Владата предводена од СДСМ, надминати се наследените проблеми во АД…

Доаѓа живот во Македонија: Литар нафта ќе биде 28 денари и тоа за оние на кои им е најпотребна

50 проценти пониска цена на нафтата за оние на кои им е најпотребна. По долги години се враќа зелената нафта во Македонија. Програмата За Живот во Македонија полека, но сигурно почнува да биде опиплива и за обичниот народ.…

Нов закон: Недела мора да биде неработен ден – кој ќе работи ќе биде казнет со 30.000 евра

Нов закон за неработни денови во Полска. Денеска стапи на сила законот за задолжително неработење во недела и голем број маркети и продавници веќе почнаа да го почитуваат. Опозицијатае контра законот и вели дека поради оваа одлука,…

Анѓушев: Владата дава поддршка за развој на компаниите во цела Македонија

Седумдесетина компании од Куманово и кумановската околина присуствуваа на денешната трибина, која се одржа во Занаетчискиот дом, а на која беа презентирани мерките од Планот за економски раст. Заменик претседателот на Владата задолжен за…

Фото: НБРМ ја пушти во оптек новата 100 денарка – еве како изгледа оваа кована паричка

Народната банка на Република Македонија ја известува јавноста дека е издадена и пуштена во оптек кованата пара за колекционерски цели „Бик“ од серијата „Хороскопски знаци“ („Службен весник на Република Македонија“ бр. 26/18). Кованата…

Германците итно бараат работници: Веднаш ќе вработиме 100.000 луѓе

Бројот на непополнети работни места во Германија достигна рекордна вредност од речиси 1,2 милиони во последниот квартал на минатата година. Институтот за истражување на пазарот на труд (IAB) во Нирнберг наведува дека најголема…

МЗШВ: Финални подготовки за тендерот за наводнување на јужната долина на Вардар

Подготовките за објавување на тендерската документација за изведба на градежните работи на системот за наводнување во Јужната вардарска долина во делот на Валандово беа тема на разговор на средбата што ја остварија министерот за…

Се забранува увоз на автомобили постари од 10 години: Ќе скокнат ли цените на старите возила?

Албанската влада најави забрана за увоз на автомобили постари од десет години. Министерот за туризам и животна средина, Бленди Клоси изјави дека Албанија ќе забрани увоз на автомобили кои се произведени пред 2009 година. Тој објасни…

Прекрасна вест за невработените: По 4 илјади евра за секое ново работно место

Министрите на денешната седница донесоа одлука за формирање Управен одбор на проектот „Самовработување со кредитирање“ и проектот „Кредитирање правни субјекти, односно микро и мали претпријатија за отворање нови работни места“. Станува…

Трамп се закани со данок од 25 проценти за европските автомобили

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ја обвини Европската Унија дека го прави „практично невозможно“ американското тргување со нејзините земји членки, при што истакна дека евентуално воведување царини за европски автомобили би можело да…

Кока кола го претстави својот прв алкохолен пијалок

Кока-кола планира да произведе алкохолен пијалок за прв пат во 125-годишната историја на компанијата, објави Би-Би-Си. Производот – Чу хи е помеѓу 3% и 8% алкохол по волумен. Високиот извршен директор на Кока-Кола во Јапонија изјави…

Германија бара работници, се нудат високи плати: Ова се отворените работни позиции

Бројот на слободни работни места во Германија достигна рекордни 1,2 милион во последниот квартал од минатата година, соопшти Иинститутот за истражување на пазарот на труд (ИАБ). „На крајот на 2017 година во Германија имало 1,18 милиона…