Browsing Category

Бизнис

Ќе се работи четири часа на ден или четири дена во неделата?: Осумчасовното работно време е погубно…

Во текот на изминатите неколку години повеќе студии се занимаваа со темата за осумчасовно работно време за кое се покажало дека, едноставно, е модел што не функционира. Имено, резултатите од сите тие студии покажале дека должината на…

ЕВН Македонија го отвори првиот Инфо центар во ГТЦ во Скопје

Корисниците на ЕВН Македонија почнувајќи од денес имаат можност да ги користат услугите на првиот Инфо центар кој е лоциран на најфреквентната локација во Скопје, односно Градскиот трговски центар. Инфо центарот на ЕВН претставува изложбен…

Дваесет македонски органски производители и преработувачи со свои производи во Нирнберг

Органските земјоделски производи од Македонија се дел од најголемиот саем за органски производи „Биофах“, кој од 14 до 17 февруари се организира во Нирнберг, Германија. Оваа година на штандот на Министерството за земјоделство, шумарство и…

(Видео) Анѓушев: Осум компании најавија инвестиции, ќе бидат отворени 1.500 нови работни места

Во изминатите месеци осум нови компании влегоа во фаза на реализација на своите проекти во Технолошко индустриските равојни зони. Вкупно планираните инвестиции се околу 73,5 милиони евра и планирано е отворање на над 1.500 нови работни…

ЕЛЕМ продолжува по старо, за два месеца доделила 3 милиони евра без тендери

ЕЛЕМ во итна постапка на приватната фирма од Битола „ДГУ Пелистер“ ќе ѝ плати 2,5 милиона евра за ископ на јаглен. Тие не распишале оглас поради, како што е наведено, „итност на постапката“. Договорот е потпишан на 12 месеци, а на…

Цената на горивото „скока” со месеци – колку ќе поскапи дизелот овој пат?

Со новата одлука на Регулаторната Комисија за енергетика, малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемуи за 0,50 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 22.01.2018 година и со тоа цената на ЕУРОСУПЕР БС- 95 изнесува…

Традиционално закројување на лозјата на „Тиквеш“

Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на Управниот одбор и менаџментот, како и вработени и пријатели на винарската визба „Тиквеш“ од Македонија и од регионот, денеска, на локалитетот Лепово…

(Видео) Новата зграда на „Епл“ е строго чувана тајна, никој не може да влезе внатре

„Епл“ неодамна ја заврши изградбата на објектот вреден пет милијарди долари наречен „Епл парк“ во Купертино, Калифорнија. Некои го нарекуваат објектот архитектонска знаменитост, но луѓето што не се вработени во компанијата нема да може да…

НБРМ: Набавката на цвеќиња и чоколади за потребите на банката е практика што се реализира со години…

Од Народната банка на Република Македонија денеска појаснуваат дека набавките на млечни чоколади и цветни аранжмани за потребите на банката не се новитет и дека истите се реализираат повеќе години наназад. „Набавка на цвеќе и цветни…

Македонија пак се задолжува: Министерството за финасии денеска ќе позјами 36 милиони евра, утре ќе…

Министерството за финансии за денеска закажа аукција на државни хартии од вредност. Според проспектите на Министерството за финансии, понудени се 12 месечни државни записи со и без девизна клаузула, 3 годишни државни обврзници, 5 годишни…

Заев во Турција се сретна со раководството на ТАВ: Утврдени приоритетите за инвестиција од 45…

Премиерот Зоран Заев придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил, во рамките на својата посета на Турција се сретна со претставници на Групацијата ТАВ, односно главниот менаџер Мустафа Сани Шенер, заменик-менаџерот Серкан Каптан и…

„Газпром“ ја предупреди Европа за опасноста од недостиг на гас

Во блиска иднина Европа ќе се соочи со проблем поради недостиг на гас и зголемување на цените на природното гориво доколку, наместо да ја зголеми доставата од „Газпром“, се обиде да ја покрие зголемената побарувачка со увоз на течен…

Големо поевтинување на нафтата: Одлични вести за македонските возачи

Македонските возачи може да очекуваат големо поевтинување на бензините од следниот период, имајќи во предвид дека на светските берзи суровата нафта паѓа. Нафтата од типот „брент“ на берзата во Лондон денеска се продава за најниска цена…

Нова сезонска авиолинија Мастрихт – Охрид

Холандскиот авиопревозник „Corendon“, од ова лето, ќе воведе сезонска авиолинија од Охрид до градот Мастрихт, во југоисточна Холандија. Летовите ќе започнат да се реализираат од 6 јули. Оваа авиокомпанија веќе има воспоставено сезонски…

Прва директна авиолинија Варшава – Скопје од јуни

Почнувајќи од 1 јуни, ЛОТ „Полиш ерлајнс“ ќе ја воведе првата директна авиолинија од Варшава до Скопје, објавуваат заедно ТАВ Македонија и ЛОТ „Полиш ерлајнс“. Летовите на оваа линија ќе сообраќаат речиси секој ден, односно 6 пати неделно,…

Пуштени во оптек нови 100-денарки – еве како ќе изгледаат

Народната банка на Република Македонија извести дека се издадени и се пуштени во оптек кованите пари за колекционерски цели „Риби“ и „Овен“ од серијата „Хороскопски знаци“. Овие ковани пари се изработени од сребро Ag925, со тежина на…

Цената на бензините „скока” со месеци – колку ќе поскапи дизелот овој пат?

Со новата одлука на Регулаторната Комисија за енергетика, малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемуи за 0,50 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 22.01.2018 година и со тоа цената на ЕУРОСУПЕР БС- 95 изнесува…

УЈП со важна информација до граѓаните – ако не го направите ова, подгответе се за казна

Уште оваа година граѓаните ќе мора лично да ги поднесуваат даночните пријави и тоа најдоцна до 15 март со УЈП. За најавата на електросно поднесување на даночни пријави, граѓаните ќе мора да почекаат до наредната година. Од УЈП…

„Форбс“ открива кој станал милијардер со криптовалути

Претприемачот и раководител на криптовалутната платформа за платежни системи „Рипл“, Крис Ларсен, се најде на врвот на листата на „Форбс“ за милијардери што се збогатиле од операции со криптовалути. Станува збор за листа што првпат се прави…

Бектеши: Трговската размена со Турција бележи раст, добредојдени се инвестиции во стратешките…

Република Турција е значаен трговски партнер на Република Македонија и се наоѓа на 8. место за периодот јануари – ноември 2017 и во 2016 година, а вкупните турски инвестиции во Република Македонија изнесуваат 1,2 милијарди долари и…