Browsing Category

Хроника

(Видео) Во тензична бркотница, полицаец низ својата шофершајбна пукаше кон убијци

Камерата поставена на униформата на полицаец од Лас Вегас регистрирала филмска бркотница по улиците на овој американски град и престрелка каква што ретко се гледа. Полицајците се обиделе да спречат возило во кое имало двајца осомничени за…

Седум лица осудени во Приштина поради тероризам во Сирија

Судот во Приштина осуди седум косовски Албанци на вкупно 17 години затвор поради организирање и учество во терористичка група и илегално поседување оружје. Вкупно 11 лица беа обвинети за организирање во терористички групи и учество во…

Трагичен настан во Скопје: Се скарале паднал и починал

Во 13,30 часот вчера во Секторот за внатрешни работи Д.М. пријавил дека на улицата “Вењамин Мачуковски“ откако предходно имал вербална расправија со 43-годишниот И.З. на истиот му се слошило, паднал и не давал знаци на живот. Од страна…

Трагедија поради која плаче цела нација: Бебе починало во вжештен автомобил, мајката го оставила во…

Седумнаесетмесечно бебе почина на Флорида кога мајка му го оставила во вжештен автомобил повеќе од 8 часа, објави каналот „Еј-би-си њуз“. Полицијата соопшти дека бебето било пронајдено во петокот во автомобил оставен на паркинг во градот…

Серија потреси, а потоа и силно невреме – Детали за настаните во Албанија

Денеска, во Албанија се почувствувани повеќе земјотреси. Албанските медиуми, кои се повикуваат на податоци од Средоземниот европски сеизмички центар, јавија дека најсилниот земјотрес бил во 15.05 часот и е почуствуван во средна Албанија,…

Страшно невреме беснее во регионот – има и загинати: Летаат покриви, откорнати дрвја (видео)

Силно невреме синоќа го погоди подрачјето на Шибеник, при што еден човек го загуби животот. Хрватските медиуми пишуваат дека итните служби интервенирале во текот на целата ноќ, а ветерот корнел дрва и покриви.…

Тројцата осомничени за смртта на Саздовски, наместо за насилство, ќе одговараат за убиство

Скопското јавно обвинителство го преквалификува кривичното дело за смртта на Никола Саздовски од „насилство“ во „убиство“. „Наместо за кривично дело „насилство“ од член 386 став 6 во врска со став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик,…

Ослободени 54 лица од талибански затвор во Авганистан

Од талибански затвор во јужен Авганистан, во провинцијата Хелман денеска се ослободени 54 припадници на силите за безбедност и цивили. Портпаролот на гувернерот на провинцијата, Омар Звак, изјави дека заробениците биле ослободени кога…

Јапонија и САД го обновија нуклеарниот пакт

Јапонија и САД го продолжија нуклеарниот пакт, а за да се одржи тој пакт, Јапонија мора да ги намали своите резерви од плутониум. Пактот меѓу двете земји е потпишан во 1988 година и дозволува Јапонија да произведува плутониум и да обогатува…

Познат идентитетот на починатото лице кое беше пронајдено синоќа во 22 часот

Маж на возраст од 51 година вчера бил пронајден мртов во својот дом. Според информациите на МВР, вчера околу 22 часот било пријавено дека во Кичево на улицата 15 ноември во семејниот дом пронајдено е телото на С.С. (51) во фаза на…

Повредени над 20 туристи поради ерупција на вулкан на Хаваите

Вкупно 23 лица се повредени кога вулкан на Хаваите исфрли лава во близина на туристички брод, соопштија локалните власти во САД. Тринаесет од нив завршиле во болница, додека 10 се здобиле со полесни повреди, па лекарска помош им била…

Јапонија претрпе нова катастрофа – по поплавите, над 10 лица починаа од високи температури

Јапонија претрпе нова катастрофа. Најмалку 14 лица починаа во Јапонија, а илјадници од нив завршија во болница, известија јапонските медиуми. Во понеделникот температурите надминаа 39 Целзиусови степени, а во некои делови од внатрешноста…

Важно е да нема местенки и правдата да излезе на виделина, порача таткото на Саздовски

Полицајците не се виновни. Ве замолувам на една минута молк за Никола и мирно да си заминеме, порача денеска од протестниот марш, таткото на починатиот член на „Комитите“, Никола Саздовски, откако полицијата не им дозволи на демонстрантите…

(Видео) Полицијата не ги пушти демонстрантите пред МВР, тие порачаа дека не прават проблеми, туку…

Протестот на навивачката група „Комити“ за смртта на нивниот член, Никола Саздовски, продолжи кон Министерството за внатрешни работи. Демонстрантите кои беа спречени од полицијата да се приближат до зградата на Министерството, порачаа…

(Вo живо): Протест на навивачката група „Комити“ пред МВР

Протестот на навивачката група „Комити“ за смртта на нивниот член, Никола Саздовски, продолжи кон Министерството за внатрешни работи. Демонстрантите кои беа спречени од полицијата да се приближат до зградата на Министерството, порачаа…

Фото: Ова е српската пејачка која направи сообраќајка – денеска почина во болница

Росита Трајановиќ, српска пејачка починала на 48 годишна возраст по страшна сообраќајка во Србија. Пејачката која ја извлекувале пожарникари откако се забила во Ауди со своето Пежо и целосн го смачкала возилото, не ја издржала битката и…

Откриен идентитетот на починатиот маж најден во Прилеп

Утрово околу 6.15 минути во Прилеп, во близина на Участакот, во центарот на градот е пронајдено мртвото тело на прилепчанецот С.И. кој е на возраст од околу 30-тина години. На лице место веднаш е излезена екипа на ИтнаПомош Прилеп која…

Нарко-клан нуди 70.000 долари за убиство на полициско куче

Нарко-кланот Клан дел Голфо понудил парична награда во вредност од 70.000 долари за оној кој ќе го убие полициското куче кое спречило пратка дрога од Колумбија. Дресираното куче „Сомбра“ неодамна спречило криумчари во Европа и САД да…

Трагедија во Македонија: Маж почина откако испи отров, таткото го нашол како лежи

Во 19,30 часот во Полициската станица Неготино било пријавено дека во Медицинскиот центар во Кавадарци бил донесен починат 46-годишниот З.С. од селото Тремник–неготинско, кој околу 17,30 часот во семејната куќа испил одредена количина на…

Пукање во касарната “Страшо Пинџур”

Околу 23,20 часот во касарна "Страшо Пинџур" вработен кој бил во дежурната служба забележал патничко моторно возило "Форд галакси" со романски регистарски ознаки, во кое биле две лица и истото запрело во близина на касарната. По кратко…