Дознај се'
Browsing Category

Култура

Епохата на естетскиот плурализам – дебата за критиката

По повод 90-годишнината од раѓањето на академик Милан Ѓурчинов, Друштвото на писателите на Македонија организира трибина под наслов „Епохата на естетскиот плурализам – дебата за критиката“, во која ќе учествуваат академците Влада Урошевиќ и…

Филмот „Исцелител“ ќе се прикажува на најголемиот филмски фестивал во Норвешка

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески ќе се прикажува на најголемиот интернационален филмски фестивал во Норвешка – Тромсо. Премиерата ќе се одржи на 16 јануари, а филмот ќе има уште две проекции во текот на фестивалот.…

Том Хенкс е најдобар актер на сите времиња

Според анкетата на сајтот Ранкер, Том Хенкс е најдобар актер на сите времиња. За него гласале 1,1 милион луѓе. Хенкс, кој се прослави со филмовите „Форест Гамп“, „Спасувањето на војникот Рајан“, „Филаделфија“ и други, го доби ова признание…

Алаѓозовски: Одлуките за субенции на МРТВ се незаконски

Министерството за култура, по добивањето на одлуките на МРТВ по објавен конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, уште денес упати инспекциски надзор, којшто констатираше дека се длабоко пробиени роковите за носење…

Објавен романот „Исушено блато“ од хрватскиот авангардист Јанко Полиќ Камов

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје неодамна го објави романот „Исушено блато“ на најконтроверзниот хрватски писател и предвесник на хрватската авангарда – Јанко Полиќ Камов, во превод од хрватски јазик на Татјана…

Филхармонија ќе ја стартува годината со настап на „чудото од дете“, Даниел Харитонов

„Лауреати“ е насловот на првиот концерт на Македонската филхармонија во новата 2018 година, што ќе се одржи на 18 јануари во 20 часот и ќе стартува со настапот на пијанистичкиот виртуоз Даниел Харитонов под диригентство на маестро Даниел…

МКЦ со бесплатен мултимедијален настан ќе го одбележи својот 45. роденден

На 18 јануари (четврток) во Младинскиот културен центар традиционално ќе се одржи мултимедијалниот настан, Роденден. Од МКЦ најавуваат настан со многу уметност, забава и дружење за кој влезот, како и секоја година, ќе биде бесплатен. Во…

Објавен романот од Гербранд Бакер инспириран од поезијата на Емили Дикинсон

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го објави романот „Скршнување“ од холандскиот писател Гербранд Бакер, чиј англиски превод во 2013 година ја освои наградата за Независна странска книжевна фикција. Преводот на македонски е на Елизабета…

„Нов културен бран“ со 82 проекти се обиде да ја децентрализира културата

Преку „Нов културен бран“ повик на Министреството за култура избра, беа реализирани 82 проекти во два конкурсни рока во 2017 година и според ресорното министерство имаа „квалитетна, естетизирано профилирана и вредносно издржана содржина“.…

На конкурсот за годишните награди на ДПМ пристигнале 76 дела од сите жанрови

Жири-комисиите на Друштвото на писателите на Македонија за доделување на наградите за најуспешни книжевни остварувања во 2017 година ја започнаа својата работа. На конкурсот за годишните награди на ДПМ пристигнаа 76 дела од сите жанрови.…

Бразилските критичари го пофалија „Бикини Мун“: „Манчевски е режисер филозоф“

Новиот филм на Милчо Манчевски „Бикини Мун“, сниман во Њујорк како американска продукција, ја имаше светската премиера на фестивалот во Сао Пауло, Бразил. По премиерата, бразилските медиуми се преполни со пофалби за новото остварување на…

Отворен Меморијалниот музеј на илегалната работилница за изработка на оружје во Скопје од НОВ

Градоначалникот Петре Шилегов денеска ја отвори постојаната поставка „Хероите на градот на Вардар“ во целосно реновираната прва партизанска оружарница во Скопје во Меморијалниот музеј сместен на левиот брег на реката Вардар, на кејот…

„Четириножните рицари“ на Киро Донев објавена на бугарски јазик

Издавачката куќа „Мултипринт“ од Софија неодамна го објави романот за деца „Четириножните рицари“ на македонскиот писател Киро Донев, во превод на бугарски јазик на Тања Попова, а со илустрации на Миле Топуз. „Четириножните рицари“…

Златко Крстевски во најдобрите на Манга фестивал во Јапонија

На меѓународниот фестивал „The Best cartoons of Nippon“ во Саитама Јапонија. Каде учествуваат претходно селектирани 92 уметници од над 32 земји: Франција, Британија, Италија, Чешка, Германија… Од Македонија единствен претставник е…

Новогодишен концерт на битолскиот камерен оркестар

Во преполната сала на Центарот за култура во Битола, Камерниот оркестар на Битола, го одржа новогодишниот концерт насловен „Ladies symphony“, последен за оваа година. На концертот заедно со Камерниот оркестар настапија: Наде Талевска,…

Премиера на македонскиот филм „Исцелител“ на престижната мрежа Ејч-би-о

Филмот „Исцелител“, кој одбележа успех во Македонија и во светот, ќе се прикажува на каналот „Синемакс“, најголемата светска телевизиска мрежа Ејч-би-о. Филмот премиерно ќе се емитува во екслузивен термин за Нова година во 14 земји во…

Промовирана книга на ученичка од Дебарско

Во деветтолетката „Ристе Ристевски“, село Долно Косоврасти, Дебарско, денеска е промовирана првата книга поезија на ученик во руралните средини. Книгата „Љубовта на строфите“, чиј автор е ученичката од осмо одделение, Аделина Муслиоска,…

Алаѓозовски: Ќе се расчиси со поделбите во културата

Првичните проценки се дека состојбата во културата е очајна. „Нема да кажам ништо ново и не би сакал да звучи како оправдување доколку констатирам дека речиси сите параметри и податоци до кои дојдовме укажуваат дека состојбата во сферата…

Игри без граници, театар и изложби на отворено за празниците во Охрид

Новата локална самоуправа во Охрид во пресрет на празниците го почна проектот „Од 20 до 20 – сите во Охрид“, кој ќе трае од 20 декември до 20 јануари 2018 година. Основната интенција на оваа акција е да се опфати еден од најатрактивните…

Божин Павловски добитник на меѓународната награда „Арка“

Познатиот македонски писател Божин Павловски е добитник на меѓународната награда „Арка“ за романот „Америка, Америка“, кој годинава излезе од печат во издание на истоимената издавачка куќа од Смедерово, во превод на д-р Љиљана Стеиќ. Во…