Browsing Category

Култура

„Исцелител“ на Ѓорче Ставрески на филмски фестивал во Софија

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески ќе биде прикажан на најголемиот меѓународен филмски фестивал во Бугарија – „Софија филм фест“. Филмот ќе се натпреварува во балканската програма во конкуренција со 12 други филма кои ги…

„Бикини Мун“ на Манчевски освои награда во Португалија

Најновиот филм на Милчо Манчевски „Бикини Мун“ ја освои Специјалната награда на жирито на фестивалот „Фантаспорто“ во Порто, Португалија, каде што изминатава недела ја имаше својата европска премиера. Ова е прва награда за петтиот филм на…

Концерт на Јосипа Лисац во Скопје

Во рамките на својата турнеја, со која ја одбележува 50-годишната кариера, Јосипа Лисац својот последен концерт во оваа низа ќе го одржи во Скопје на 20 април во новата сала на Македонската филхармонија. Влезниците ќе бидат пуштени во…

„Исцелител“ на престижен филмски фестивал во Норвешка

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е избран во официјална селекција на „Косморама“ во Трондхајм. По норвешката премиера на филмот во јануари на фестивалот во Тромсе, ова ќе биде негово второ прикажување во оваа земја.…

Проекција на филмот „Три дена во септември“ и разговор со режисерот во Кинотека

На програмата на Кинотеката на Македонија утре, 2 март, во 18 часот ќе биде прикажан филмот „Три дена во септември“. На проекцијата ќе бидaт присутни режисерот Даријан Пејовски и актерката Ирена Ристиќ. Пред филмот ќе има разговор со…

Изложба „Чудесните жени од колекцијата на Националната галерија на Македонија“

По повод 70-годишниот јубилеј од создавањето на Националната галерија на Македонија, а во чест на 8 Март – Меѓународниот ден на жената, Националната галерија ќе ја реализира изложбата под наслов „Чудесните жени од колекцијата на…

Случајно пронајдена исчезната слика од Клод Моне

Слика од францускиот импресионист Клод Моне, која му припаѓала на јапонски колекционер, а исчезнала пред неколку децении, е пронајдена во парискиот музеј „Лувр“. Сликата ѝ е испратена на Јапонија, соопшти Националниот музеј за западни…

Швајцарскиот филм „Голијат“ во кината низ Македонија

Швајцарската драма „Голијат“ во режија на Доминик Лохер од утре во 13 часот во киното „Милениум“ во Скопје ќе има премиерно прикажување во Македонија. Филмот е со времетраење од 85 минути. Во главната улога е Свен Шелкер, познат по улогата…

Изложба на макети, минијатури и диорами

На 3 и 4 март во Домот на армијата петти пат ќе се одржи изложба на макети, минијатури и диорами во организација на макетарскиот клуб „Мајор Михајло Ивановски – Микс “. Свеченото отворање е на 2 март во 20 часот. „Интересно во врска со…

Европска премиера на филмот Бикини Мун на Милчо Манчевски на ФЕСТ во Белград

(МИА) - На белградски ФЕСТ вечерва најновиот филм на режисерот Милчо Манчевски, Бикини Мун ќе ја има европска премиера. - Филмот кој е во американска продукција и во режија и сценарио на Милчо Манчевски преставува драма, еден психолошки…

Алаѓозовски: Најголем дел од спорните ситуации со Годишната програма се разрешени

(МИА) - Најголем дел од спорните ситуации во Годишната програма за култура се разрешени со повлекување на проектите од страна на учесниците, а за дел од случаите е потребно и мислење од Антикорупциската комисија, изјави денеска министерот…

Музејот на ВМРО наскоро дел од ревизијата на проектот „Скопје 2014“

(МИА) - Музејот на ВМРО набрзо ќе биде дел од анализата на работната група која врши ревизија на проектот „Скопје 2014“, најави денеска министерот за култура Роберт Алаѓозовски. Прашан во врска со ревизијата на проектот „Скопје 2014“,…

Во Крива Паланка изложба од 4-ти Меѓународен конкурс за карикатура

(МИА) – Изложбата од сто најдобри дела пристигнати на последниот Меѓународен конкурс за карикатура на тема „Пред (бракот) и потоа“ денес беше отворена во изложбениот простор на Национална установа Центар за култура, Крива Паланка.…

Во Крива Паланка се одржа манифестацијата „Невестинско поклонение 2018“

(МИА) - Звукот на црковната камбана ,надополнет со звукот на тапанот го означија почетокот на црковно-народната и културна манифестација „Невестинско поклонение“  којa  се одржа денeс токму кога се чествува споменот на светецот Св. Теодор…

Промовиран романот „Разголена душа” од Марта Димитров во Кавадарци

(МИА) - Романот „Разголена душа” од младата писателка Марта Димитров синоќа беше промовирана во библиотеката „Феткин” во Кавадарци. Преку приказната за 22-годишната Клара која сака да стане писателка, авторка Димитров се обидува да ги…

Втор ден и прогласување на победниците на натпреварот во уметничко лизгање во Скопје

(МИА) - Со перформанс на мраз на најмладите лизгачи и лизгачки од Македонија и настап на Мијата синоќа свечено беше отворен Вториот национален и меѓународен натпревар во уметничко лизгање „Skopje on Ice 2018“. На првиот натпреварувачки…

Дарко Рундек на „Скопје колинг“ во иста вечер со „Тексас“

„Авалон продукција“ најавува дека еден од најголемите фаворити на сите времиња од ексјугословенските простори на канцеларијата на „Авалон продукција“, како и на македонската публика, Дарко Рундек, ќе настапи со својот бенд со „Грејтест хитс…

Дуа Липа и Стормзи триумфираа на Британските музички награди

(МИА) - Пејачката Дуа Липа и нејзиниот колега Стормзи ги освоија најпрестижните признанија на Британските музички награди. Липа ја доби наградата за најдобар женски изведувач и за ѕвезда во подем, додека раперот од јужен Лондон беше…

Вилем Дaфо награден со „златна мечка“ за животно дело на 68-то Берлинале

Американскиот актер Вилем Дaфо од страна на Берлинскиот филмски вестивал е одликуван со награда за животно дело. Статутката „златна мечка“ на познатиот актер му ја врачи култниот германски режисер, Вим Вендерс. Вилем Дафо важи за икона…

Изложба на уметнички фотографии во Куманово

(МИА) - Двaесетина фотографии ќе бидат изложени вечер во кумановскиот Центар за култура „Трајко Прокопиев“ на изложбата на дела од меѓународната фотографска колонијата која се одржува во Старо Нагоричане. Љубителите на уметничката…