Browsing Category

Локално

Тевдовски: ЕБОР сака да инвестира во гасоводна мрежа во општините

Два крупни проекти од областа на гасификацијата најави министерот за финансии Драган Тевдовски, кој учествува на Годишните средби на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Јордан. Првиот се однесува на изградба на секундарна…

Делови од неколку скопски општини утре без струја

Поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без електрична енергија ќе останат неколку делови од Скопје. Имено, од 8.20 до 13 часот без елетрична енерија ќе бидат корисниците од дел од улицата Македонско-косовска бригада и…

Дислоцирани цвеќарите од Бит-пазар, ќе се гради такси-станица

Општина Чаир и Град Скопје во меѓусебна координација започнаа со дислокација на трговците што се занимаваат со продажба на цвеќиња по должината на булеварот „Крсте Мисирков“. Портпаролот на Општината, Куштрим Ала, денеска изјави дека…

Прилеп доби нов објект за згрижување 100 деца од предучилишна возраст

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовка, го посети новиот наменски адаптиран простор за детска градинка во ООУ „Рампо Левката“ подрачно училиште во општина Прилеп. МТСП во рамките на својот буџет обезбеди средства во износ…

Скопје доби нов цветен пазар кај Поликлиниката „Бит-пазар“

Скопје доби нов цветен пазар кај Поликлиниката „Бит-пазар“. Градот Скопје овозможи тезгите со цвеќиња што беа распослани на тротоарот по должината на булеварот Крсте Мисирков до Бит-пазар да бидат поставени на само 100 метри од оваа…

Денеска без струја делови на Сарај, Ѓорче Петров, Аеродром, Карпош…

„ЕВН Македонија“ АД известува дека денеска се планирани следните исклучувања во електросистемот и без електрична енергија ќе останат: во периодот од 9 до 14 часот корисниците на дел од село Ласкарци, општина Сарај, во периодот од 9 до 14…

Заврши акцијата за субвенционирање велосипеди во Карпош, нема повеќе средства во буџетот

Aкцијата за субвенционирање при купувањето нови велосипеди што ја спроведе Општина Карпош е завршена. Оваа фаза на финансиска поддршка при купување нови велосипеди е завршена поради исцрпување на паричните средства предвидени во буџетот,…

Утре без струја неколку села во општина Сарај

Утре неколку села во општината Сарај ќе останат без електрична енергија. „Во периодот од 8 до 15 часот прекин во електричната енергија ќе има кај дел од корисниците од селата Сарај, Глумово, Долна Матка, Горна Матка и Шишево“, соопшти…

Променети линиите на ЈСП поради Скопскиот маратон

Поради одржување на Скопскиот Маратон 2018“ во периодот од 07,00 до 14,00 часот ќе биде променет режимот на работа на линиите на Јавниот градски превоз, соопшти ЈСП. – Линија бр. 3: Од Спортска сала МЗТ до Југодрво по своја траса,…

За две недели, поднесени над 1.300 барања за субвенции за велосипеди

До крајот на вчерашниот ден на шалтерите на Град Скопје се поднесени над 1.300 барања за субвенции за купување велосипед. Јавниот повик беше објавен на 21 април. Сите жители на Скопје кои што до 31 август ќе купат велосипед, Градот ќе им…

Прекин во водоснабдувањето на неколку улици во Центар

Kорисниците на неколку улици во Центар утре ќе останат без вода, соопшти ЈП „Водовод“. „Поради дефект на приклучна цевка од ф-1 на улицата Дебарца број 21, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од улицата Дебарца, дел од…

В сабота бесплатни автобуси за големата едукативна планинарска тура на Матка

Оваа сабота ќе се одржи првото издание на големата едукативно-хуманитарна планинарска акција Матка 2018. Настанот е во организација на планинарските клубови на Федерацијата на планинарските спортови на Македонија, а со поддршка на Град…

Турскиот град Измир доби улица Дебарска

Во турскиот град Измир, каде што живеат голем број иселеници од Република Македонија, локалната власт донесе одлука една од улиците да го носи името „Дебарска“. Претставникот на Општина Маврово – Ростуше, Фикрет Ибраими, информира дека…

Денеска и утре без струја повеќе делови на Скопје

Поради закажани технички зафати во електросистемот, без електрична енергија денеска ќе бидат делови од општините Гази Баба, Арачиново, Кисела Вода и Карпош. Во периодот од 10.55 до 12.55 часот без струја ќе бидат делови од населбата…

Без вода делови од Центар и Студеничани

Поради водоводен уличен дефект на цевка на улицата Костурски херои бр. 6, денеска прекин во водоснабдувањето ќе имаат дел од корисниците од оваа улица во општина Центар од 8.30 часот до завршување на работите. Од РЦУК известуваат и дека…

Утре без струја делови на Аеродром, Ѓорче Петров, Кисела Вода и Чучер-Сандево

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека утре се планирани исклучувања во електросистемот во делови на Скопје. Во периодот од 8.30 до 17 часот корисниците од улицата Тодор Чангов – подулиците 23, 25, 27, 29, 31, 33, 35, 37, 39, 40, 42, 44,…

Шилегов ќе го намалува загадувањето на воздухот со обука на оџачари

Градоначалникот на град Гкопје, Петре Шилегов, ќе обучува 25 оџачари со цел надвор од грејната сезона да започне со справување со проблемите со загадувањето. Според него, депонијата „Дрисла“ повеќе нема да загадува бидејќи има филтер, а…

Поради чистење на резервоарот, без вода село Моране

Од ЈП „Водовод и канализација“ известуваат дека поради чистење и хлорирање на резервоарот за вода во село Моране, денеска со почеток од 9 часот до завршување на интервенцијата можно е да има мал прекин во водоснабдувањето на ова село во…

Без вода корисниците во Усје и во дел од Кисела Вода

Прекинато водоснабдување до санирање на дефектот денеска имаат корисниците во Усје – ниска зона и дел од улиците „Димо Хаџи Димов” и „Михаил Ефтихиј” во општина Кисела Вода. Од ЈП Водовод и канализација информираат дека прекинот на…

Поради асфалтирање, во прекин сообраќајот на патот Пршовце – Јегуновце

АМСМ ги известува возачите дека ќе се врши асфалтирање на објектот и рехабилитација на државен пат 2234, делница Пршовце – Јегуновце, поради што денеска ќе има прекин на сообраќајот. Поради оштетување на мостот на автопатот А-1 Градско –…