Browsing Category

Локално

Поради чистење на резервоарот, без вода село Моране

Од ЈП „Водовод и канализација“ известуваат дека поради чистење и хлорирање на резервоарот за вода во село Моране, денеска со почеток од 9 часот до завршување на интервенцијата можно е да има мал прекин во водоснабдувањето на ова село во…

Без вода корисниците во Усје и во дел од Кисела Вода

Прекинато водоснабдување до санирање на дефектот денеска имаат корисниците во Усје – ниска зона и дел од улиците „Димо Хаџи Димов” и „Михаил Ефтихиј” во општина Кисела Вода. Од ЈП Водовод и канализација информираат дека прекинот на…

Поради асфалтирање, во прекин сообраќајот на патот Пршовце – Јегуновце

АМСМ ги известува возачите дека ќе се врши асфалтирање на објектот и рехабилитација на државен пат 2234, делница Пршовце – Јегуновце, поради што денеска ќе има прекин на сообраќајот. Поради оштетување на мостот на автопатот А-1 Градско –…

Градот Скопје ќе потроши приближно 8400 евра за кампањи за оџачари и екстермни спортови

За сума од 169.491 денари или приближно 2800 евра, без ДДВ, Градoт Скопје бара економски оператор кој ќе изработи и спроведе кампања за развој на спортот во главниот град, односно за афирмација и поддршка на нови и помалку присутни…

Без струја делови од општина Карпош

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека денеска без струја во периодот од 8 до 12 часот ќе бидат корисниците од дел од улицата Његошева во општина Карпош. На 30.4.2018 година (понеделник) планирани се следните исклучувања во…

Поради зафати на резервоарот, Матка без вода

Од ЈП Водовод и Канализација информираат дека синоќа во 22.30 часот биле исклучени пумпите поради замена на затварач во сува комора на испустот од резервоарот во Горна Матка. Поради тоа во текот на денешниот ден без вода ќе биде селото…

СФЕРА Македонија со донација за посебните паралелки во ОУ„Ѓорѓи Сугарев“ – Битола

СФЕРА Македонија како дел од проектот „Граѓаните се обединети“, од програмата Европско граѓанство добиен од ЕУ, направи донација од 9 нови врати, за паралелките со посебни потреби во ОУ Ѓорѓи Сугарев од Битола. Донацијата комплетно ги…

Нова автобуска линија за туристичката сезона во Скопје

Официјалниот старт на новата туристичка сезона Скопје 2018 беше означен со промоција на туристичка автобуска рута, а на настанот присуствуваше градоначалникот Шилегов. Како што информираат од Град Скопје, новата рута се реализира во…

Во Кисела Вода почна акција за косење на нараснатата трева

Во општина Кисела Вода денеска почна акција за косење и расчистување на нараснатите тревни површини. Сезонските работници кои рачно и со тримери ја косат тревата се ангажирани од страна на Секторот за месна самоуправа и социјална грижа.…

Утре без електрична енергија делови од Сарај, Ѓорче и Гази Баба

Поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, утре без електрична енергија ќе останат делови од општините Сарај, Ѓорче Петров и Гази Баба. Од 8 до 15.30 часот без струја ќе бидат корисниците од селата Рашче, Копаница, Бојане,…

Прекин на водоснабдувањето поради чистење на резервоарот „Ракотинци“

ЈП „Водовод“ известува дека денеска ќе се почне со чистење и хлорирање на резервоарот „Ракотинци“. Со работа ќе се почне од 9 часот, па сè до завршување на работите. Можен е мал прекин на водоснабдувањето во селото Ракотинци, општина…

Нов резервоар за стабилно водоснабдување на Дебар

И покрај тоа што градот Дебар се снабдува со вода за пиење од водоводот Росоки – Дебар и во актуелниот резервар во градот влегуваат 120 литри во секунда, сепак секое лето се чувствува голем недостиг на вода. Градоначалникот на Дебар, Ружди…

Град Скопје ги отфрли наводите за можна корупција со пробните автобуси

Град Скопје реагира на наводите изнесени во денешната прес-конференција на советничката на ВМРО-ДПМНЕ Светлана Колариќ, во однос на новите пробни автобуси во Скопје и ги отфрла наводите за можна корупција. „Градот Скопје интензивно…

Утре и задутре без вода дел од Сопиште

Од јавното претпријатие Водовод и Канализација информираат дека утре и задутре (понеделник и вторник), заради чистење и хлорирање на резервоарот Добри Дол, од 09:00 часот до завршување на работите, можно е да има мал прекин во…

Акција за чистење на Градски парк

Еколошката младинска организација „Гоу Грин” и Меѓународниот Балкански Универзитет ќе ја организираат акцијата „Еко – патрола” по повод Денот на планетата Земја. Акцијата ќе се одржи утре, со почеток во 11 часот пред Школка (Градски парк).…

Градот Скопје го објави повикот за субвенции за велосипеди

Градот Скопје денеска го објави јавниот повик повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување велосипед. Граѓаните кои ќе купат велосипед од денот на објавувањето на јавниот повик, заклучно…

Нов урбан сквер и детски парк во Карпош

Нов урбан сквер и детски парк ќе добијат граѓаните на Општина Карпош, на границата меѓу урбаните заедници Нерези и Тафталиџе 2. Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев заедно со стручните соработници и членови на Советот на Општина…

Град Скопје утре ќе го објави повикот за субвенции за велосипеди

Град Скопје утре ќе го објави јавниот повик за доделување субвенции за велосипеди. Градоначалникот Петре Шилегов рече дека годинава се воведени измени со цел, како што рече, да се овозможи поголем број граѓани да добијат субвенции, а првпат…

Половина Скопје утре без вода

Од ЈП „Водовод и канализација“ известија дека утре, поради промена на затворач на водоводна мрежа, без водоснабдување ќе останат корисниците од три скопски општини. „Од 9 часот до завршување на интервенцијата без вода ќе останат…

Утре без струја делови од Кисела Вода и Ѓорче Петров

Од „ЕВН Македонија“ известија дека поради закажани технички зафати во дистрибутивната електромрежа, утре без електрична енергија ќе останат делови од Кисела Вода и Ѓорче Петров. Планирани се исклучувања во електросистемот во периодот од…