Browsing Category

Македонија

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во пристство на јавноста. На следното рочиште на 26 март, во 10 часот, во судницата ќе бидат пуштени снимките што…

Се огласи Зијадин Села – еве што вели за тоа дали пак ќе влезе во Влада

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, во интервју за Радио Слободна Европа вели дека нема да се вратат во Владата бидејќи станува збор за достоинство. – Не верувам дека таква шанса да се вратиме во Влада ќе има, бидејќи се…

Македонската полиција направи претрес во домовите на четворица скопјани – запленет голем…

Кривични пријави се поднесени против четири лица поради тешки кражби и неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје и распрскувачки материи. СВР Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе кривична…

Снегот се враќа во цела Македонија среде март – ваков пресврт со времето сигурно не очекувавте

Синоптичарите излегоа со најнова прогноза. Денеска ќе има врнежи од дожд, на планините од снег, пообилни попладне во западните и северните делови (над 20л/м2). Во вторник ќе биде претежно суво со умерен до засилен западен ветер. Во…

И дојдоа група вмровци пред врата: Познатата пратеничка и висок функционер во СДСМ предмалку со…

Во координирана организација со најголемата опозициска партија, ОК на нивната партија од Карпош на чело со поранешниот и сегашниот претседател, заедно со позната група на партиски активисти вечерва "протестираа" со отров во устата и душата…

Прво се претставиле дека се инспектори на УБК, а потоа извадиле оружје: Ова се деталите за хоророт…

Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе кривична пријава против М.Ј. (68) и Д.С. (28), двајцата од село Старо Село-општина Јегуновце, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено држење на оружје или…

Тежок инцидент пред познат угостителски објект во Скопје – повредени полицајци

На 17.03.2018 година околу 04,00 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на булеварот „Јане Сандански“ во Трговскиот центар “Три Бисери“, пред угостителски објект, Д.Ј. (31) и В.Ѓ. (27) од Скопје, физички биле…

СДСМ предмалку излезе со жестоко соопштение до ВМРО ДПМНЕ – еве што им порачаа

Интегрално го пренесуваме соопштението реакција на СДСМ до ВМРО ДПМНЕ: СДСМ и граѓаните ја ослободија државата, Мицкоски да се извини за поделбите и криминалите на ВМРО-ДПМНЕ Лицемерно и несериозно е ВМРО-ДПМНЕ да зборува за заробена…

Тежок инцидент со повредени го потресе Прилеп

Уште еден тежок инцидент во Македонија. На 18.03.2018 година во 08,00 час во Полициската станица Прилеп Ф.П.А.(28) пријавил дека истиот ден околу 03,00 часот додека бил во ноќен клуб непознато лице се доближило до него и го удрило со…

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени…

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава каде сиромаштијатa расте, стандардот опаѓа, а корупцијата е највисока во Европа.…

СДСМ ја киднапира и зароби држава, обвинува опозицијата

СДСМ за 10 месеци од Македонија направи киднапирана и заробена држава, во која владеењето на правото е само мисловен поим, а Уставот и законите на државата мртво слово на хартија. СДСМ и Зоран Заев долго ќе го носат срамот од фактот дека на…

Неверојатна вест за Македонците во Германија – ова е големата придобивка која од сега ќе може…

Билатералниот договор меѓу Македонија и Германија за меѓусебно признавање на возачките дозволи е постигнат, велат извори на Дојче веле. Тоа е особено важно како за македонските државјани кои имаат постојано живеалиште во Германија, но и…

Видео: Песна за Талат Џафери

Откако беше изгласан законот за употреба на јазиците, кој всушност претходно беше донесен по изборите во 2011-тата година, од страна на некогашната Влада на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, се појави и песна посветена за Талат Џафери. Песната го величи…

Двајца гостиварски тинејџери повредени откако со четирицикл удриле в ѕид

Две момчиња се здобиле со повреди во сообраќајна несреќа што се случила во селото Беловиште, гостиварско. Како што информираат од МВР, момчињата се возеле на мопед на четири тркала по локален пат и откако 17-годишниот возач загубил контрола…

Нова трагедија со загинати во Македонија: Во страшната несреќа почина В.Ш.

Во текот на вчерашниот ден, во сообраќајна незгода со трактор, животот го загубил дваесет и двегодишниот В.Ш од село Поповјани. Како што информираат од полицијата, незгодата се случила во Кичево на локалниот пат кон село Папрадиште.…

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија и Грција со интерконектор. За оваа цел се вршат консултации меѓу работна група составена од членови…

(Видео) Протест на Македонците од Калгари: Преговорите за името го рушат дигнитетот на македонската…

Македонците кои живеат во Калгари (Канда) одржаа протест на кој најостро го осудија изгласувањето на законот за јазиците. Во рмките на протестот тие исто така побараа од македонската влада да ги прекине преговорите за името со Грција.…

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е уценет политичар

Зоран Заев е уценет човек. Тој минатиот март лично тврдеше дека експертите му ја укажале неуставноста на секое решение кое би предвидувало двојазични пари и униформи, стои во денешното соопштение на опозициската партија, ВМРО-ДПМНЕ.…

СДСМ: Граѓаните се против деструктивните дејства на опозицијата

Блокадите на Собранието значат уцени за демократијата, стои во денешното соопштение на владејачката СДСМ. Оттаму истакнуваат дека од ВМРО-ДПМНЕ повторно се обиделе со конфликт и насилство да предизвикаат поделби, но, како што велат,…

„Единствена Македонија“ бара Заев да одговори на заканите на Еди Рама

Партијата „Единствена Македонија“ денеска преку соопштение го осуди целосниот молк на премиерот Зоран Заев за, како што велат оттаму, зачестените закани на албанскиот премиер Еди Рама спрема македонскиот суверенитет и интегритет. Особено ја…