Browsing Category

Македонија

Ќе фрчат смени во Владата: Кои се имињата на функционерите кои ќе бидат сменети?

Премиерот Зоран Заев размислува за реконструкција на владиниот кабинет, но и зголемување на бројот на пратениците во пратеничката група. „Да, прво ќе има реконструкција, затоа што пред се ќе расте бројот на пратеници во пратеничката…

Заев вечерва со моќна порака на “фејсбук”

- Во рамки на денешната посета на општина Конче, се запознав со семејството Вејселови, најголеми производители на тутун во Конче. За Владата ваквите тутунарски семејства како Вејселови се особено важни. Се работи за 30.000 семејства…

Се слушаат сирени: Уште една трагедија предмалку среде Скопје – во страшна сообраќајка на лице…

На 24.02.2018 год.во 14.40 на бул."Јане Сандански "во близина на ТЦ Капитол возач на патничко моторно возило марка Пежо со скопски регистарски ознаки удрил во пешак и истиот напуштил лице место . Пешакот А.Н(66) од Скопје веднаш со…

Заев денеска најави пресврт на македонската политичка сцена: Се најавуваат смени на функционери, но…

Солидарноста што е изразена меѓу шесте земји од Западен Балкан секогаш да бидеме заедно, е причината за изјавата на потпретседателот на Владата Бујар Османи дека нема да учествува на конференцијата во Бања Лука, појасни денеска премиерот…

Предмалку страшна сообраќајка со починати ја потресе Македонија – Познат идентитетот на…

На 24.02. 2018 година, околу 12 часот, на автопатот Тетово-Гостивар, патничко моторно возило марка “Алфа ромео“ со гостиварски регистарски таблички, управувано од турскиот државјанин Б.O.А. (20) излетало од коловозот и се превртело. Во…

Пронајдени 30-тина гранати од Првата светска војна во селото Богородица

(МИА) - Во гевгелиското село Богородица пронајдени се триесетина неексплодирани артилериски гранати при расчистување на дворно место за градење на семејна куќа. Гранатите се со калибар од 82 сантиметри и според првичните порценки…

Прво нацрт спогодбата ќе стигне во Македонија, а потоа Коѕијас

(МИА) - Нацрт-спогодбата е подготвена, доставена е од грчкото МНР до грчката Влада и веројатно прво ќе биде испратена до Македонија, а потоа шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас ќе допатува во Скопје. Министерот за надворешни…

Ограбена аптека во Карпош

(МИА) - Аптека во трговскиот центар „Антико“ во општина Карпош е ограбена синоќа при што се одземени околу 40 илјади денари. Разбојништвото е извршено во 19:55 часот откако маскиран маж им се заканил со нож на вработените А.С. (35) и…

Сензационализмот, ексклузивноста и брзањето причини за нарушување на приватноста

(МИА) - Што е личен податок? Како медиумите во Македонија ги третираат прашањата за приватноста? Дали се прави разлика меѓу приватноста и јавниот интерес? Ова се прашања за кои многупати се зборувало, се едуцирало, но грешките се…

Една по една – се вадат буквите од натписот на аеродромот Александар Велики

- На скопскиот аеродром почна отстранувањето на буквите од натписот „Александар Велики“ кој стоеше на заградата на терминалот на аеродромот. Со тоа, како што велат од ТАВ Македонија, концесионерот на македонските аеродроми, почна да се…

Подгответе се – снег ќе ја “затрупа” цела Македонија – УХМР излезе со…

Постудено време со врнежи од снег утре ќе ја зафати целата територија на Македонија. Врнежите ќе бидат пообилни во ноќните часови, особено во западните и јужните делови. Како што информираат синоптичарите, пообилни врнежи ќе има утре…

ВМРО-ДПМНЕ: Судството под стегите на власта направи од Македонија земја со најмногу терористи по…

Остануваат уште три дена до истекот на третиот месец од неправедното притвaрање на патриотите кои имаа храброст гласно да говорат против антидржавните политики, наведуваат во соопштение од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. Како што велат…

Драган Данев и Александар Велјановски избрани за нови членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

На втората редовна седница Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ била донесена одлука за нови членови на Извршниот комитет на партијата да бидат избрани, Драган Данев, кој воедно е и нов координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во…

Кекеновски: Не е можно вицепремиер сам да донесува одлука за неучество на важна конференција

Професорот, Јове Кекеновски, на својот фејсбук профил објави коментар во врска со одлуката на вицепремиреот за европски прашања, Бујар Османи, да не оди на конференција во Босна и Херцеговина за Западен Балкан поради тоа што Косово не е…

Бачев: Шилегов не постапува по правосилен документ за рушење на дивоизградена џамија

Уривање на единствената џамија со две минариња во Скопје, која се наоѓа на излезот од Скопје кон Тетово, бара партијата „Единствена Македонија“. Јанко Бачев на денешната прес-конференција рече дека постои правосилен акт за нејзино…

Вооружена драма во експозитура на Стопанска Банка во Скопје – детали за страшниот грабеж

Уште еден грабеж на банка во Македонија. Од експозитура на Стопанска банка во скопската населба Маџари непознат сторител со закана со пиштол вчера одзел 4.500 евра и 196.000 денари. Како што информираат од МВР, разбојништвото се…

Фрчат кривични од МВР – Екс градоначалникот на Прилеп, заедно со уште неколкумина заработија…

Фрчат кривични пријави од МВР. НК за КР при ПС-ОН Прилеп до ОЈО Прилеп поднесе Известување за постоење на основи на сомневање за сторено кривично дело “злоупотреба на службената положба и овластување“ по чл.353 ст.1,3 и 5. И…

Вонредна состојба во регионот, натрупа снег – снежниот циклон доаѓа во Македонија

Синоптичарите излегоа со најнова метео прогноза. Времето во Македонија ќе биде облачно, попладне со повремени локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се…

Страшна несреќа кај Градска болница: Автобус на ЈСП закочил, таа удрила во задната гума

Околу 11 часот и 58 минути во Скопје, на улицата „11-ти Октомври“ пред Градска општа болница „Св.Наум Охридски“, 53-годишниот С.М. од Скопје управувајќи автобус со скопски регистарски ознаки, застанал на автобуската постојка. Во тој…

Полицајци го приведоа Ф.Д. среде Скопје

Приведување во Скопје. На 22.02.2018 година во 16.00 часот на ул. „Париска“ во Скопје, по пријава за нарушување на јавниот ред и мир, како и констатиран илегалнен влез во Република Македонија, полициски службеници привеле маж. Според…