Browsing Category

Направи Сам

Ставил 4 парчиња домат на земја, а потоа го добил ова (Видео)

Откако ќе го погледнете овој трик, ќе посакате да го пробате и сами. Еве како да одгледувате органски домашни домати на едноставен начин. Процесот е многу едноставен. Од само еден домат, поточно 4 парчиња ќе добиете и до 60 млади корења.…

Земал стара дрвена палета и од неа направил нешто генијално (Видео)

Дрвените палети се многу популарни кога се работи за „направи сам“ проекти. Од нив можете да направите мебел за градината, маси, столови и уште многу... Клучот за изработка на добар мебел од палети е пронаоѓање на палети кои се во…

Не фрлајте пари на скапи плочки – еве како најевтино да ги обложите скалите!

Брзо и лесно средете ги своите степеници, кога ќе ја завршите работата скалите ќе заблескаат. Обложувањето степеници знае да биде прилично скапо. Некогаш и прескапо. Во зависнот од тоа со што сакате да ги обложите степениците, дрво,…

Сигурно ќе ви се допадне: Како сами да направите печка со скара од цигли – чекор по чекор (видео)

Ако сте љубител на скара, ова нешто мора да го имате во својот двор! Може да ви послужи за подготовка на разни јадења… Погледнете ја снимката и следете ги упатствата кои се исклучително јасни. Еве како да ја направите оваа интересна…

Трик злато вреден: Поправете ја напукнатата шофершајбна без пари

Шофершајбните на автомобилите се многу осетливи и често знаат да напукнат. Свесни сме дека поправката може да биде многу скапа, но постои и многу поевтино решение! Ви донесуваме едноставно и ефикасно решение, а нема да потрошите куп…

Не фрлајте пари за мајстор – еве како сами да залепите плочки

Без оглед дали сакате да поставите подни или ѕидни плочки, првото нешто што ќе ве интересира е цената на поставување плочки. https://www.youtube.com/watch?v=cFLGTzm38tI Во Македонија тие услуги се плаќаат од 5 до 10 евра „по квадрат“.…

Ставила сода бикарбона под очите: Кога ќе видите зошто, ќе го направите истото

Многу жени зборуваат за корисните својства на сода бикарбона. Ја користат за разубавување, кога ја чистат куќата, кога готват. Меѓутоа, жените најмногу сакаат кога ја гледаат како делува во служба на убавината. Најефикасните маски за…

Ова е дом на иднината кој ќе може да си го дозволи секој: Се склопува за 6 часа, по потреба лесно се…

Монтажна куќа која се склопува за само шест часа и чини нешто помалку од 30 илјади евра можеби е иднината на станувањето, односно преселувањето, со оглед на тоа што не постои побрза и поедноставна изградба на животен простор. Оваа куќа…

Комплетна куќа за 60.000 денари! Од темел до кров!

Звучи неверојатно, но и тоа постои – еве како изгледа една евтина мала куќичка… Комплетна куќа за 60.000 денари! Од темел до кров! Почекајте, додека да видите колку е едноставно… Се повеќе семејства се одлучуваат за овие алтернативни…

Градежништво: Ваљак кој бетонските површини ги претвора во поплочени патеки (Видео)

Компанијата „Маршалтаун“ го произведува „Rock ‘N’ Roller“ – иновативен производ кој пренесува шара на бетонска површина па таа изгледа како да е поплочена. Сите ќе се сложиме дека поплочените патеки изгледаат поубаво од бетонските, но…

Ако имате ПВЦ прозори овој трик мора да го знаете – мајсторите сигурно не ви го кажале (Видео)

ПВЦ столаријата е најчест избор, бидејќи лесно се инсталира, а и најдобро ја задржува температурата во домот. Но, при поставувањето мајсторите обично не ви кажуваат некои битни работи… Поентата е што во различни временски периоди…

Пазарот е преплавен со лажен мед полн со хемикалии: Еве како да откриете дали купувате вистински мед

Еве како да откриете лажен мед со помош на обичен кибрит! Најдоброто што природата може да го направи и истовремено е најздраво е медот. Има многу здравствени предности и се користи за различни цели. Медот е одличен за косата и…

Земал пакување алуминумска фолија и почнал да ја удира со чекан. Кога конечно завршил… Генијално!…

Земал пакување алуминумска фолија и почнал да ја удира со чекан. Кога конечно завршил… Генијално! (Видео) Јутјуберот „Kiwami Japan“ се врати со нов „направи сам“ проект. Тој, со помош на пакување алуминумска фолија направи нешто…

Ставил тоалетна хартија во путер. Овој едноставен трик може да ви го спаси животот! (Видео)

Ова не е типичен рецепт со путер. Сигурно многумина се прашуваат, зошто луѓето прават чудни работи како ова? Популарниот Јутјубер Грант Томпсон има прилично добра причина – за итни случаи! Замислете да се случи некоја голема бура,…

Еве како ќе се решите од муви и комарци засекогаш – едноставен трик

Мувите можат да бидат прилично незгодни и што повеќе мавтаме со рацете, се чини се повеќе летаат околу нас. Но, ако мислевте дека не можете да се решите од мувите, грешите! Пости едноставен и ефикасен начин за отстранување на мувите,…

Ви загори тенџерето и сакате да го фрлите? Никако! Со овој едноставен трик ќе изгледа како ново

Ви загори тенџерето и сакате да го фрлите? Никако! Со овој едноставен трик ќе изгледа како ново! На сите барем еднаш им се случило да им загори тенџерето или тавата, а сега имате трик со кој ќе им го вратите сјајот на уништените садови.…

Едноставен трик: Еве како да го решите проблемот со запушен одвод (Видео)

Едноставен трик: Еве како да го решите проблемот со запушен одвод (Видео) Ви се запушил одводот, немате ни средство, ни дежурен мајстор при рака? Испробајте го овој трик. Потребни ви се сода бикарбона и оцет. Прво во одводот…

Замотала конец околу балон. Откако ќе ја видите причината, ќе посакате да го направите истото

Замотала конец околу балон. Откако ќе ја видите причината, ќе посакате да го направите истото Велигденските јајца веројатно се најголемиот симбол на празникот. Откако ќе ги декорирате Велигденските јајца, ви предлагаме да направите и…

Ставил парче картон во солена вода. Она што се случило потоа е чиста магија (Видео)

Ставил парче картон во солена вода. Она што се случило потоа е чиста магија (Видео) Верувале или не, не мора да бидете мајстор магионичар за да изведете супер трик како овој прикажан во видеото. Работата да биде уште подобра, со помош…

Го отсекла врвот од варено јајце… Она што го направила е генијално (Видео)

Го отсекла врвот од варено јајце... Она што го направила е генијално (Видео) Велигден е празник кога многу луѓе бојадисуваат и украсуваат јајца. Секоја година се бараат нови и што подобри идеи поврзани за украсувањето јајца, а…