Browsing Category

Наука

НАСА забележала нешто необично на Марс, истражувач тврди дека агенцијата крие голема тајна

НАСА забележала камења на Марс кои наликуваат на структури настанати во Велика Британија и во Европа уште од праисториско време. Во близина на Северниот пол на Црвената планета научниците идентификувале куп камења наредени во складен ред…

Неандерталците први се занимавале со уметност

(МИА) - Новите научни откритија  во шпанските пештери претставува најсилен доказ дека неандерталците први почнале да се занимаваат со уметност. Главното откритие претставува староста на некои пештерски сили и декорации на школките. -…

Индија се вклучува во освојување на Вселената

(МИА) - Индиската организација за вселенски истражувања планира во април да лансира автоматска меѓупланетарна станица кон Месечината, наречена „Чандрајан-2“, изјави индискиот државен министер за вселенски истражувања, Џитендра Синг. -…

Научниците направиле хибрид меѓу човек и овца

Година дена откако беше соопштена веста за создавање хибрид меѓу свиња и човек, научниците од Универзитетот во Калифорнија успеале во лабораториски услови да создадат хибрид од човек и овца, пренесува „Гардијан“. Овој пат во овчи ембрион…

Недостигот на графички картички ја загрозува потрагата по вонземен живот

Недостигот на графички картички на пазарот за компјутерска опрема, како и нивното поскапување предизвикано од зголемениот интерес за „копање“ на криптовалути не ги погодува само гејмерите. Научниците и истражувачите коишто се занимаваат…

Белата куќа сака да ја приватизира Меѓународната вселенска станица

Меѓународната вселенска станица (ISS) би можела да стане приватна според желбите на Белата куќа, од каде што стигнаа најави дека веќе нема интерес да се финансира скапата програма на НАСА, пишуваат американските медиуми. Целта е да се…

Можат ли луѓето да ја спасат планетата Земја?

Нашата околина постојано се соочува со намалување на своите ресурси. Речиси 10 милијарди луѓе ќе живеат на Земјата до 2050 година. Денот на превенција, кој се одбележува во август, е алармантен потсетник дека од планетата Земја земаме многу…

Опасност за Источна Европа: Еве од каде ни се заканува смрт!

Научниците, помеѓу 60 степени јужна и 60 степени северна географска ширина откриле концентрација на озон кој е во константен пад на висина помеѓу 15 и 25 километри каде озонската обвивка секогаш била густа. УВ зрачењето може да…

НАСА објави сателитски снимки: Се создава нов остров во Тихи океан

НАСА објави сателитски снимки од создавање на нов остров во Тихи океан, кое го следи веќе три години. Снимката прикажува еволуција на целосно нов остров во јужен Пацифик, наречен Hunga Tonga-Hunga Ha’apai. Островот е формиран 2014…