Browsing Category

Спорт

Дешам: Нормално дека Погба не е задоволен во Јунајтед

Пол Погба „не може да е среќен“ од неговата ситуација во Манчестер јунајтед, вели францускиот селектор Дидие Дешам. 25-годишниот Погба, кој е дел од тимот на Дешам за пријателските мечеви против Колумбија и Русија, пропушти неколку важни…

Тухел: Уште ќе бев тренер на БВБ да не беше бомбашкиот напад

Поранешниот тренер на Борусија Дортмунд, Томас Тухел верува дека би останал на кормилото на БВБ да не беше бомбашкиот напад на нивниот автобус минатиот април, по што дошло до проблеми во односите со Ханс-Јоаким Вацке. Дортмунд патуваа на…

Нова трагедија: Почина 20-годишен младински репрезентативец

Почина млад фудбалски репрезентативец во Норвешка. Според информациите уште една трагедија потресе фудбалскиот свет, 20 годишниот Адријан Лилебек починал во клиниката Улевал во Норвешка. Младиот Лилебек имаше 47 настапи за младинските…

АБА лига: Жориќ МВП на сезоната

Кошаркарот на Цибона Лука Жориќ е прогласен за најкорисен кошаркар во регуларниот дел од сезоната во АБА лигата. 33-годишниот кошаркар во просек бележи најголема валоризација од сите играчи во лигата. Искусниот центар сезонава одигра 21…

Вон победи во Оре, малиот глобус за Гоџа

Линдзи Вон победи на денешната спуст-трка што се одржа во Оре, Шведска, но на крајот не успеа да го освои малиот кристален глобус во оваа дисциплина. За да победи во вкупниот пласман, на Американката ѝ беше потребна победа во Оре, но и…

Бекер: Новак мора целосно да му се посвети на тенисот

Поранешниот тренер на Новак Ѓоковќ, Борис Бекер, го повикал српскиот тенисер да му се посвети на тенисот доколку сака повоторно да се врати на врвот. Ѓоковиќ речиси две години не е на своето препознатливо ниво, има проблеми и со…

Џовинко тресе за Торонто

Себастијан Џовинко во 2015 направи изненадувачки потег во кариерата заминувајќи си од Јувентус за настап во Торонто во МЛС-лигата на другата страна на Атлантикот. 27-годишниот Италијанец, кој го носеше прекарот Атомската Мравка, во…

„Реми“ во спустот во Оре, спусташкиот глобус за Фојц!

Австриските колеги Винсент Крихмаер и Матијас Маер ја поделија победата во спустот на финалето од Светскиот куп во шведскиот ски-центар Оре, но човек кој најмногу славеше беше Швајцарецот Беат Фојц, кој го крена својот прв кристален глобус.…

Ренова не се „даде“ против Шкендија, Пелистер со „доцна“ победа

Пелистер во финишот на натпреварот стигнаа до 2:1 победа над Академија Пандев во првото полуфинале на Купот на Македонија, додека Шкендија и Ренова одиграа 1:1 во цврст натпревар. „Академците“ поведоа на гости преку Атанасов по половина…

Шпанците безмилосни: Мурињо е како остарена рок-ѕвезда за пензионери

Шпанските медиуми беа, нормално, воодушевени од успехот на Севилја, која првпат влезе во четврт-финалето на Лигата на шампионите со импресивна 2:1 победа над неинсирираниот Манчестер јунајтед и нивниот „остарен“ стратег Жозе Мурињо. Во…

Сон Хеунг-Мин мора да оди во војска, Тотенхем две години без него?

Тотенхем може да остане без еден од своите најдобри играчи Сон Хеунг-Мин дури две години бидејќи тој мора да ја изврши својата обврска кон татковината – двегодишната служба во армијата. 25-годишниот Сон мора да помине 21 месец воена…

Хамилтон: Ред бул можат да бидат најбрзи во Мелбурн

Светскиот шампион на Мерцедес, Луис Хамилтон стравува дека со едно подобрување пред Австралиското ГП, тимот на Ред бул можат да го имаат најбрзиот болид за првата трка од сезоната. Додека Ферари доминираше според времињата на двата теста…

Иранците му веруваат на Кеирош

Карлос Кеирош доби понуда да го продолжи договорот и да остане селектор на Иран и по Светското првенство во Русија, јавува „Ројтерс“. Квеирош, кој успеа да ги квалификува Иран на Мундијалот во Бразил во 2014, добил понуда да остане до…

Мбапе ги спасуваше ПСЖ по моментот на лудост на Мота

Килијан Мбапе постигна два гола за да ги предводи Пари Сен-Жермен до 2:1 победа над Анжер во првиот меч од 31. коло на францускиот шампионат, надминувајќи ги проблемите на домашниот тим по црвениот картон за бруталниот старт на Тијаго Мота.…

Меси не игра поради „лични причини“, чека поднова?

Лионел Меси нема да биде во составот на Барселона за дуелот од шпанското првенство против Малага поради неодредени „лични причини“. Барселона потврди дека рекордниот стрелец на клубот нема да биде во составот за дуелот со Малага во 20.45…

Рашфорд ги „реши“ Ливерпул

Маркус Рашфорд како да сакаше да покаже дека треба да биде постојано стартер во тимот на Жозе Мурињо, откако во 10 минути постигна два гола и беше одлучувачкиот човек во 2:0 победата на Манчестер јунајтед над Ливерпул во големото англиско…

Шифрин продолжува со победите

Еден ден откако ја обезбеди својата втора титула во генерален пласман од Светскиот куп, Микаела Шифрин се врати на највисокото место на подиумот со 11-та победа во сезоната на слаломот во Офтершванг. Третото место на петочниот велеслалом…

Мурињо: заслуживме победа, Клоп: не ни досудија пенал!

Жозе Мурињо вели дека му е мака да ги слуша критичарите на Манчестер јунајтед и не му е грижа дали некој смета дека неговиот клуб ја заслужил 2:1 победата над Ливерпул. Маркус Рашфорд со два гола ја обезбеди победата по која Јунајтед се…

тор меч, втора катастрофа – Локомотива првпат го победи Динамо!

Нешто навистина не е во ред кај лидерот во хрватската лига Динамо Загреб. Откако го загубија гостинското дерби со Риека со 4:1, „модрите“ им приредија нов шок на своите навивачи откако првпат во историјата загубија од градскиот „ривал“…

Хамбургер повторно „настрада“ на „Алијанц арена“

Шансите за Хамбургер уште еднаш да избегнат испаѓање од Бундеслигата стануваат сè помали, откако ХСВ повторно беше „декласиран“ од Баерн Минхен на „Алијанц арената“, овојпат со 6:0. Пред мечот, на официјалниот Твитер профил на Хамбурегер…