Browsing Category

Спорт

Шукер: За македонскиот фудбал минатата година беше исклучително успешна

Давор Шукер, член на Извршниот комитет на УЕФА и прв човек на Хрватскиот фудбалски сојуз, денеска беше присутен на редовното Собрание на Фудбалската федерација на Македонија што се одржа во Скопје. Шукер и лани дојде како претставник од…

Лекиќ, Цвијиќ и Радичевиќ од Вардар заминуваат во ЧСМ Букурешт

(МИА) - Вардаровите ракометарки Андреа Лекиќ, Драгана Цвијиќ и Јованка Радичевиќ од следната сезона ќе настапуваат ЧСМ Букурешт, потврди денеска романскиот клубот на својата интернет страница. Трите ракометарки иако се уште активно…

ЗОИ 2018: Ханју го одбрани златото во уметничко лизгање

(МИА) - Јапонецот Јузуру Ханју го освои златниот медал во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг. Тој до златото дојде со вкупно освоени 317,85 бодови. Втор беше неговиот сонародник Уно Шома со 306,90 бодови,…

Мурињо го изостави Погба

(МИА) - Пол Погба ќе го пропушти вечерашниот натпревар против Хадерсфилд во ФА купот, а како причина за неговото отсуството се наведува болест. Во последниот период се засилија гласините дека Погба не е задоволен од позицијата во тимот,…

ЗОИ 2018: Стох го одбрани златото од Сочи

2018 (МИА) - Полскиот ски-скокач Камил Стох го освои златото на големата скокалница на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Полјакот ја одбрани шампионската титула од Сочи и е прв натпреварувач, кој освојува две едноподруго олимписки…

Ренова и Силекс ремизираа без голови

(МИА) - Ренова и Силекс ремизираа без голови во првиот натпревар од 20. коло во Првата македонска фудбалска лига. Натпреварот што се одигра на Градскиот стадион во Тетово главно помина во израмнета игра на двете страни. Кратовци иако…

Баерн се намачи со Волфсбург

(МИА) - Актуелниот германски првак Баерн Минхен забележа тешка победа од 2:1 на гости кај Волфсбург во 23. коло на Бундеслигата. Домаќините први дојдоа до предност со голот на Дидави во 8. минута, но Баерн израмни со голот на Вагнер во…

Барселона го совлада Еибар

(МИА) - Барселона со 2:0 го совлада на гости Еибар во 24. коло од шпанската Ла Лига. Луис Суарез во 16. минута го отвори резултатот за водство на гостите од 1:0, но Еибар продолжи да се бори равноправно се до 66. минута, кога Орељана…

Работнички прв финалист на Купот

(МИА) - Работнички е првиот финалист на завршниот турнир од Купот на Македонија во кошарка, откако во вечерашното полуфинале го совлада Куманово со 77:68. Нашиот најтрофеен кошаркарски тим наиде на силен отпор од мотивираната кумановска…

Куманово против Работнички, МЗТ и Блокотехна во полуфиналето на Купот

(МИА) – Куманово е последниот полуфиналист во Купот на Македонија, откако без многу проблеми го совлада Гостивар со 85:65 . Од самиот почеток на мечот Куманово се наметна со своето темпо и постојано одржуваше водство, кое во вториот дел…

ЗОИ 2018: Дарио Колоња со трето олимписко злато

(МИА) - Швајцарецот Дарио Колоња ја освои олимписката титула во крос-кантри слободен стил на 15 километри долгата патека на Игрите во Пјонгчанг. На второто место се пласираше Симен Хегстад Кругер од Норвешка, а трет заврши Денис Спицов …

Вардар најдобро ранкиран македонски фудбалски клуб на ранг листата на УЕФА

2018 (МИА) - Фудбалскиот шампион Вардар е најдобро рангиран клуб од сите македонски тимови на ранг-листата на УЕФА. „Црвен-црните“ се на 201 позиција на ранкингот на УЕФА, што е резултат на успешните настапи во Европа минатата…

ЗОИ 2018: Ставре Јада го освои 99 место во крос-кантри на 15 км

(МИА) - Македонскиот претставник на ЗОИ во Пјонгчанг, Ставре Јада денеска го освои 99 место од вкупно 119 натпреварувачи на трката на 15 километри крос-кантри. Нордиецот утрово постави време од 42:14.2 минути. - Ова е најдобар пласман…

Пирло кажува „збогум“ на фудбалот на „Сан Сиро“

2018 (МИА) - Светскиот шампион со Италија од 2006 година, Андреа Пирло најави дека ќе одигра проштален натпревар на 21 мај на стадионот „Сан Сиро“ во Милано. Сите средства од мечот ќе бидат донирани во добротворни цели. - Ова е шанса да…

Стоилов: Ние сме европски шампиони и така треба да се однесуваме

(МИА) -  Европскиот ракометен шампион Вардар во недела, 18-ти февруари во СЦ „Јане Сандански“ излегува против унгарски ПИК Сегед во Лигата на Шампионите. Првиот меч со вицешампионот на Унгарија заврши нерешено, но „црвено-црните“ веруваат…

На Скендербег му се заканува десетгодишна суспензија од УЕФА

На албанскиот прволигаш Скендербег му се заканува десетгодишна суспензија од сите натпреварувања на УЕФА, а воедно ќе треба плати еден милион евра парична казна. Повеќекратниот албански шампион од градот Корча може да ја добие оваа…

Нетси ќе поделат десет илјади фигури со ликот на Дражен Петровиќ

(МИА) - Бруклин Нетс на средбата со Чикаго Булс, закажана за 27. февруари, првите 10.000 гледачи во салата ќе ги наградат со посебно изработена фигура со ликот на Дражен Петровиќ. „Кошаркарскиот Моцарт” помина две сезони во тогашните Њу…

Блокотехна обезбеди пласман во полуфиналето на Купот

(МИА) - Блокотехна со лесна победа од 110:88 над АВ Охрид обезбеди пласман во полуфиналето на Купот на Македонија. Избраниците на Марјан Илиевски покажаа одлична игра, при што предноста стана двоцифрена уште во првиот период.…

Мурињо: Погба игра под очекуваното ниво, но не сме во конфликт

(МИА) -  Тренерот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо, на денешната прес-конференција ги демантираше гласините за конфликт меѓу него и Пол Погба. Португалскиот фудбалски стручњак рече дека има добра комуникација со најскапиот фудбалер во…

Реал најверојатно без Крос во Париз

2018 (МИА) - Фудбалерот на Реал Мадрид, Тони Крос, поради повреда најверојатно ќе го пропушти реванш натпреварот  против Пари Сен Жермен од осминафиналето од Лигата на шампионите закажан за 6 март во Париз. Од клубот соопштија дека Крос…