Browsing Category

Свет

Силно невреме беснееше во регионот: Град во рок од 20 минути направи “решето”

Лошото време и натаму го расипува летниот период, а им задава главоболки и на жителите во регионот. Силно невреме проследено со град, кое ги погоди лозничките села Јелав, Стража и Доњи Добриќ во Србија ги уништи скоро сите насади,…

Сириски медиуми: САД бомбардираа воени позиции во Сирија

Авион на коалицијата предводена од САД бомбардира воени позиции во Сирија, јавија сириските државни медиуми, повикувајќи се на неименувани воени извори. Медиумите тврдат дека има повредени и загинати во нападот, пренесува „Ројтерс“.…

По ерупциите на вулканот, Гватемала ја погоди земјотрес од 5,6 степени

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Гватемала, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Потресот на земјиштето бил регистриран во 20.32 часот по локално време, на длабочина од 108…

Десничарот Иван Дуке победник на претседателските избори во Колумбија

Кандидатот на десницата, Иван Дуке е победник на претседателските избори што се одржаа во Колумбија. Дуке го победи неговиот противник од левицата Густаво Петро, освојувајќи 54 проценти од гласовите, наспроти 41,8 проценти на Петро. По…

Видео: Вака невремето беснееше во ова село – водата однесе се пред себе, остана само кал и…

Општината Алексинац прогласи вонредна состојба во 11 села на своето подрачје поради огромните штети кои на тие места предизвикала реката Турија, а на интернет се појавиле и катаклизмични снимки од селото Честа.…

Пукотници во Атина: Огнена пресметка на улиците

Немири кои избиле меѓу две групи на Руси и Албанци прераснале во огнена пресметка попладнево во Атина, при што се повредени две лица. Полицијата соопшти дека засега не е позната причината за инцидентот и потврди дека двете групи…

Рама дочекан со протести во градот Пешкопеја

Албанскиот премиер, Еди Рама денеска за време на посетата на пограничниот град Пешкопеја кој се наоѓа во близина на границата со Македонија кај Дебар соопшти дека по цели осум години продолжија градежните работи на патот „Арбери“ . Рама кој…

Ненад пијан седнал во автомобил па удрил со Југо – 4 млади лица мртви на лице место

Страшна сообраќајка вчера се случи во Србија, а го потресе цел регион кога 39-годишниот Ненад Ј. дивеејќи со огромна брзина по патот, усмртил 4 млади лица. Тој имал 1,2 промили алкохол кога седнал зад воланот, тргнал и се удрил во Југо…

(Видео) Демонстрантите од „Одбрана на грчкиот карактер на Македонија“ се обидоа да стигнат во…

Демонстранти во рамките на најавениот протест за „Одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, се обидоа да го поминат полицискиот кордон и да стигнат до селото Псарадес каде што се одржа церемонијата на потпишување на договорот меѓу…

Трамп: Му дадов број на Ким, во недела ќе разговараме

Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека се договорил со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун да се слушнат во недела и ги размениле телефонските броеви. Трамп на новинарско прашање што ќе прави во недела на денот на…

Лоши вести за оние кои планираат деновиве да летуваат во Грција

Според сајтот на грчката национална опсерваторија, во Атина и Солун е издадено предупредување за невреме и силни дождови. Во Грција се очекува навреме во наредните три дена во западниот дел од крајбрежјето. Посебно внимание да обрнат…

Што соддржи “бомбата” за името која денеска ќе ја објави Грција?

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас најави дека ќе бидат објавени 33 документи, кои според првичните информации ќе бидат “бомби” околу преговорите меѓу Македонија изминатите две децении. Во документите се наоѓаат…

Паника во опозициските партии во Македонија и Грција: Ќе бидат објавени “бомби” во форма…

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас најави дека ќе бидат објавени 33 документи, кои според првичните информации ќе бидат "бомби" околу преговорите меѓу Македонија изминатите две децении. Во документите се наоѓаат…

Убиена 25.годишна девојка, 4 лица повредени при напад со нож

Најмалку една жена е убиена, а уште четири лица се повредени во напад со нож кој денеска се случил во Минхен. Убиена е 25-годишна девојка, додека нејзината мајка е тешко повредена, како и братот, јави електронското издание на „Билд“.…

Дебакл на протестот против историскиот договор меѓу Грција и Македонија – на плоштад се…

Неколку десетици луѓе се собраа на денешниот протест во Грција, кој беше организиран од КОмитетотт за борба за грчкиот карактер на Македонија. Демонстрациите се случуваат против постигнатиот договор меѓу Македонија и Грција кој беше…

Уапсен познат пратеник – полицијата го уапси затоа што побара да биде извршен воен удар

Пратеник на грчката ултра десничарска Златна Зора, Константинос Барбарусис е уапсен денеска откако повикувал на воен удар. Тоа се случило за време на изгласување на доверба на владата. Како што се наведува неговото апсење го наредило…

Уште една жртва од невремето во регионов – гром го погоди Синиша директно во срце

Невремето зеде уште една жртва. Шеесетгодишниот Синиша Ковачевиќ од селото Подгорац, Србија загинал кога во текот на силното невреме пред два дена го удрило гром, како што велат мештаните директно во срце. Несреќниот човек во моментот…

Повик од руската Дума до Русинките: Немојте со странците, ќе има многу деца

Претседателката на руската Дума за семејни прашања, Тамара Плетнова им порача на Русинките за време на Светското првенство во фудбал, да не стапуваат во сексуални односи со странските навивачи. Според Плетнова, Русинките со таквото…

Пожар на грчки остров, евакуирани 70 туристи

Голем пожар избувна во боровите шуми на грчкиот остров Алонисос, на источното грчко крајбрежје, при што беа евакуирани 70 туристи од хотел во близина на опожарената шума. Седумнаесет пожарникари со два хеликоптера и четири возила сè уште…

Путин му го честита роденденот на Трамп

Рускиот претседател Владимир Путин му го честитал роденденот на американскиот претседател Доналд Трамп, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков. „Претседателот испрати телеграма со честитка на својот американски колега“, рекол Песков…