Browsing Category

Свет

Кинескиот претседател годинава повторно ќе го посети Белград

Претседателот на Кина, Си Џинпинг би можел до крајот на годинава повторно да ја посети Србија, пишува „Новости“, Тоа би била втора посета на највисокиот кинески функционер во последните две години, а најран термин за посетата е…

Грција ги предупреди САД: Оружјето што го продавате во Турција ќе се користи против вас

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас му порача на американскиот државен секретар, Мајк Помпео да придонесе за стопирање на продажбата на оружје во Турција, бидејќи тоа би можело да биде искористено против нив, наведува…

Северна Кореја го уништи полигонот за тестирање на нуклеарни оружја

Северна Кореја го исполни ветувањето дека ќе го уништи полигонот за тестирање на нуклеарно оружје во четврток како дел од чекорите превземени за да се намали тензијата на Корејскиот полуостров и да се зголемат шансите за самит со САД.…

Трамп го откажа состанокот со Ким

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја откажа средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, планирана за на 12 јуни, соопшти Белата куќа. „Многу се радував на средбата со вас. За жал, имајќи го предвид големиот бес и отвореното…

Путин го смени шефот на руската вселенска агенција

Рускиот претседател Владимир Путин го смени шефот на стратешката руска вселенска агенција Роскосмос, Игор Комаров, која во последните години имаше низа неуспеси. Нов директор на агенцијата ќе биде поранешниот заменик премиер Дмитриј…

Владејачката партија на Шпанија осудена поради корупција

Државниот суд на Шпанија денеска им изрече затворски казни на политичарите и бизнисмените вмешани во договори со рекет, кои помогнале за финансирање на владејачката партија. Пресудата е голем удар за Народната партија на премиерот Маријан…

Макрон: Франција треба да стане „капија на Европа“ за технолошките компании

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека цел на неговата политика е Франција да стане „капија на Европа“ за технолошките компании. Тој говореше во Париз на собирот на извршните директори и претставници од технолошката индустрија…

Трамп нема да може да блокита на Твитер, одлучи судот

Судот во Њујорк одлучи дека претседателот на САД, Доналд Трамп нема да може да ги блокира корисниците на социјалната мрежа Твитер, бидејќи тоа би значело дека им го загрозува правото на слободен говор, пропишано со Првиот амандман на…

Ситуацијата на Хаваите ескалира, вулканот исфрла камења и пепел

Лавата од хавајскиот вулкан Килулеа експлодира во воздухот, исфрла камења и пепел, а додека пустоши сѐ пред себе и се слева во океанот, испушта токсични гасови. Вака изгледа новата слика од Хаваите, каде што веќе две седмици трае борбата…

Наредба за евакуација на мигрантите во Париз

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Колон, наредил евакуација на околу 2 300 мигранти од камповите во Париз. Наредбата се случува во моменти додека трае спорот со градското собрание за тоа како да се решава овој долготраен…

Прва црна жена номинирана за гувернер на американска држава

Стејси Абрамс, политичарка, правничка и книжевник од Џорџија, би можела да стане првата Афроамериканка гувернер на една американска сојузна држава, ако победи на изборите во ноември, пренесува Би-би-си. Абрамс (44) победи на…

И јужнокорејските новинари ќе присуствуваат на уништувањето на севернокорејскиот нуклеарен полигон

Осум јужнокорејски новинари се на пат кон Северна Кореја откако Пјонгјанг им дозволи да се придружат на малата група странски новинари кои ќе го следат уништувањето на полигонот на кој Северот изведува нуклеарни тестирања. Уништувањето,…

ЕУ: Изборите во Венецуела не ги исполнија меѓународните стандарди

Изборите во Венецуела, на кои Николас Мадуро освои нов шестгодишен претседателски мандат, не ги исполнија меѓународните стандарди, соопшти Европската Унија. „ЕУ и нејзините земји членки го разгледуваат усвојувањето на соодветни мерки“,…

Невремето кое беснееше за 10 минути направи хаос: Градовите „побелеа” во регионот

Силно невреме ја зафати денеска Србија, а градот кој паѓаше направи штети на дел од патиштата. Најкритично е во Нови Варош каде во 15 часот и 30 минути имало страшна олуја. За десет минути местото побелело од градот кој паѓал. Се…

Вистинска драма: Објавена снимка од слетувањето на авион без преден стоен трап (Видео)

Сауди Газете објави на Твитер видео снимка од слетувањето на авион без преден стоен трап на аеродром во Џеда. Ербас 330-200 на компанијата Сауди Арабиан Ерлајнс во кој се наоѓале 151 лице бил на лет од Медина кон Дака кога е пријавен…

Вилијам Хејг: Италија подготвува терен да ја напушти ЕУ, а виновен е Брисел

„Сцената е поставена” за Италија да ја напушти ЕУ бидејќи неуспехот на Брисел да ги исполни ветувањата кон италијанскиот народ значи дека тие ќе се повлечат од елитистичкиот трговски блок, тврди поранешниот лидер на ториевците и секретар за…

Германските обвинители сакаат да го екстрадираат поранешниот лидер на Каталонија

Германските обвинители во вторникот соопштија дека подготвуваат апликација за да ѝ го екстрадираат поранешниот каталонски лидер, Карлес Пуџдемон, на Шпанија, врз основа на обвинувањата во врска со неговата улога во кампањата за независност…

Француската влада предупреди на можни протести по барањето на судот муслиманите да ги тргнат…

Француските власти се предупредени дека муслиманите би можеле да го запалат соседството во едно од предградијата на Париз претежно населено со мигранти откако судот нареди отстранување на неколку шатори подигнати за Рамазан, пренесува…

Коѕијас бара прифаќње на еден од предлозите на Нимиц

Грција ја поддржува потребата да се прифати едно од имињата што ги предложи медијаторот Метју Нимиц. Ова го изјави шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас за грчките медиуми, за време на средбите во Вашингтон. „Не се согласуваме со…

Лудило и варварство се новите санкции на САД, порача Венецуела

Новите американски санкции со кои на владата на Венецуела ѝ се ограничува можноста да продава имот во САД се илегални мерки, соопшти венецуелското Министерство за надворешни работи. „Санкциите се лудило, варварство и апсолутно…