Browsing Category

Технологија

Од „Вибер“ објавија три причини зошто ја имаат најбезбедната апликација за праќање пораки

Скандалот со компанијата „Кембриџ аналитика“ и обелоденувањето лични информации на корисниците на „Фејсбук“ ги натераа другите социјални мрежи и апликации да најдат начини за да не ја изгубат довербата на своите корисници. Во овој…

Конечно и кај нас: Евтина куќа која се гради за еден ден, а квадрат чини 11.600 денари

Изградба на куќа за само еден ден е сон за секој домаќин! Овој сон е лесно остварлив, бидејќи таквата технологија веќе е измислена и со години се применува во Канада, САД и Рудија. Станува збор за градежни панели кои веќе имаат вградена…

Се гради првиот хотел во вселената: Првите гости доаѓаат 2022 година

Верувале или не, Orion Span, американски старт-ап, одлучен е во намерата да изгради луксузен хотел во вселената под името „Aurora Station“. Ова го открил директорот и основач на старт-апот Френк Бунгер. Хотелот ќе може да прими шест…

„Фејсбук“ најавува голема промена која ќе биде од голема корист за корисниците

Компанијата „Фејсбук“ објави дека ќе ги промени поставките за приватност за да им овозможи поголема контрола на потрошувачите околу нивните лични податоци на социјалнaта мрежа. „Слушнавме многу јасно дека поставките за приватност и…

Бојлерот е најопасниот електричен уред во домот – еве и зошто

Најопасниот електричен уред во домот е бојлерот. Иако, според инжинерската структура делува како едноставен уред, мал дефект може да предизвика проблем. Водата е полна со бигор, а тој е воедно најголемиот проблем кога во прашање е…

Внимавајте наоколу: “Комарец” краде податоци од вашиот компјутер и кога нема интернет

Израелски научници од Универзитетот Бен Гурион развија нова метода наречена „air-gap“ што овозможува размена на податоци меѓу два неповрзани компјутера преку звучник или слушалки. Со тоа тие докажаа дека за влез во нечиј компјутер и…

Од денес официјално започнува продажбата на најновите Самсунг Галакси С9 и С9+ во Македонија

По официјалното претставување на новите Самсунг Галакси С9 (Samsung Galaxy S9) и С9+ (S9+) паметни телефони во Македонија, компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) денес го најави почетокот на продажба на овие уреди.…

Кинеската вселенска станица ќе падне на Земјата – би можела да падне на територија на…

Вселенската станица Тиангонг-1, тешка 8,5 тона го забрзува својот неконтролиран пад, а нејзиниот контакт со Земјиното тло би требало да се случи помеѓу 24 март и 19 април, наведува Европската вселенска агенција. Тиангонг (во превод…

Тестирана руска нуклеарна подводна ракета со неограничен домет (Видео)

Русија работи на повеќенаменска нуклеарна подморница без екипаж. „Успешно е тестирана главната компонента на новото оружје: нуклеарен погонски систем“, изјавил главниот заповедник на Руската морнарица адмирал Владимир Корољов.…

„Хуавеј“ и „Асус“ ќе го следат трендот на „ајфон Х“?

Судејќи според фотографиите што излегоа на социјалните мрежи, компаниите „Хаувеј“ и „Асус“ ќе го следат трендот што го постави „Епл“ со новиот „ајфон Х“, со екран по целата површина на телефонот и мал зарез на врвот, каде што е…

Само еден твит на Кајли Џенер ја урна вредноста на „Снепчет“

(МИА) – Само еден твит на ријалити ѕвездата Кајли Џенер за социјалната мрежа „Снепчет“ предизвика пад од 1,3 милијарди долари или осум отсто од вредноста на акциите на оваа компанија. - Отвара ли некој воопшто „Снепчет“ или само јас...…

„Спејс икс“ лансираше сателити за глобален интернет во орбитата

(МИА) - „Спејс икс“ на Илон Маск, основач на компанијата за производство на електрични автомобили „Тесла“, денеска во орбитата лансираше ракета со сателити за обезбедување на „глобален интернет“. Како што јави дописникот на МИА од…

Јапонски електричен суперавтомобил постигнува брзина од 0-100 км/ч за само 1.92 секунда (Видео)

Јапонски електричен суперавтомобил постигнува брзина од 0-100 км/ч за само 1.92 секунда (Видео) Веднаш на почеток мораме да ви кажеме дека автомобилот има тркачки гуми, така што не се работи за 100% производна верзија, но без оглед на…

Погледнете како овој противтенковски митралез пробива низ метални плочи како низ сирење

Погледнете како овој противтенковски митралез пробива низ метални плочи како низ сирење! Наречена „Lahti L-39“, оваа полуавтоматска пушка испукува 20мм противтенковски куршуми кои како од шега ги пробиваат сите видови оклопи.…

(Видео) Како ќе изгледаат видеоигрите во блиска иднина?

Со напредокот на технологијата и сè посилните графички чипови на пазарот, сонот за фотореализам во видеоигрите полека станува јаве. За достигнувањето презентирано во оваа објава заслужни се фантастичната Unreal 4-подлога и…

(Видео) Кинезите претставија летечко такси

Кинеската технолошка компанија EHang Inc. минатата недела го претстави првиот дрон во светот способен за превоз на патници. Такси-дронот со назив еhang 184 своето деби го доживеа во јужниот кинески град Гуангжоу. Придвижуван е од…

Кинезите претставија летечко такси – еве како изгледа (Видео)

Кинеската техно компанија EHang Inc. минатиот вторник го претстави првиот дрон на светот способен да превезува патници. Такси-дронот е претставен во јужниот кинески град Гуангхзоу. Со него управува автоматски систем за летање, така…

Вакво нешто не сте виделе: Специјален камион кој за еден час произведува 15.000 цигли

Вакво нешто не сте виделе: Специјален камион кој за еден час произведува 15.000 цигли Неверојатен видеозапис прикажува еден специјален камион како со голема брзина и леснотија прави цигли. Оваа машина за само еден час произведува 15.000…

Фејсбук воведува „дислајк“

Компанијата Фејсбук официјално почнала да ја тестира оваа можност во четвртокот и тоа на пет отсто од корисниците на апликацијата Фејсбук на Андроид во САД, како би дознале дали коментарите на некои објави се неприкладни. Но, за разлика…