Browsing Category

ТОП ВЕСТИ

Кирацовски меѓу граѓаните, членовите и поддржувачите на СДСМ: Граѓаните даваат поддршка и се…

Генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацовски, периодов остварува интензивни посети на општинските организации на партијата, учествува на отворени средби со граѓаните како и на средби со членовите и симпатизерите на СДСМ. Посетите…

Во четврток нова средба за името со медијаторот Нимиц во Њујорк

Во четврток и петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што информира Министерството за надворешни работи, министерот Никола Димитров на 24 и 25 мај (четврток и петок) во Њујорк, ќе се сретне со…

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница. Македонскиот премиер, Зоран Заев, претходно изјави дека Република Илинденска Македонија фигурира…

Пенс по разговорот со Ципрас: Грција и Македонија се пред историска можност

Американскиот потпретседател, Мајкл Пенс и грчкиот премиер, Алексис Ципрас, телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, по што Пенс на социјалната мрежа „Твитер“ го соопшти својот став во…

Владата му возврати на Ципрас: Ова е пораката по вчерашното грчко одбивање на предлогот Илинденска…

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни, стои во соопштението на македонската Влада, објавено по…

Министерството за земјоделство ќе назначи постојан претставник во мисијата на ФАО во Рим

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, оствари работна средба со генералниот директор на Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите Нации – ФАО, Хозе Грацијано да Силва, на која било…

(Видео) Изјави по лидерската средба за името

По лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ги информирше претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер, Алексис Ципрас, во врска со предлогот за решение на спорот за името, присутните…

Грчката опозиција против „Република Илинденска Македонија“

Грчките опозициски партии се против предлогот „Република Илинденска Македонија“. Освен грчката водечка опозициона партија Неа демократија која се изјасни дека е против, предлогот го одбија и останатите опозициски партии. Претседателката…

Заев обелодени: Ова е новото можно име на Македонија

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки колега Алексис Ципрас е Република Илинденска Македонија. Заев во изјавата истакана дека ова е…

Почна лидерската средба за името

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за…

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници во Скопје ќе седнат на заедничка маса за да се информираат околу последните предлози за решавање на…

Електронски ќе се контролира квалитетот на исхраната во училиштата

Министерството за образованиe информира дека во рамките на проектот за подобрување на исхраната на децата во предучилишните установи и основните училишта, кој се реализира во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ, унапредена е содржината на…

Отворен ден за граѓаните во Противпожарната бригада на Скопје

По повод Денот на пожарникарството, Градот Скопје и противпожарна единица на Град Скопје (БППЗ), денес и утре организираат отворен ден за граѓаните. Сите граѓани кои сакаат да ја посетат противпожарната станица во Автокоманда, и се…

Заев и Анѓушев во посета на фабрика во изградба кофинансирана од ИПАРД

Премиерот Зоран Заев заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев во рамки на вчерашната посета на Струга одржаа работен состанок со претставници на компанијата…

Нека не ве лаже сонцето: Ново невреме во Македонија

Денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд. Попладне ќе има и ретка појава на грмежи, особено во планинските подрачја. В недела ќе преовладува стабилно и суво, освен во крајните јужни делови. Од понеделник во…

Заев, Анѓушев и Османи ги запознаа младите од Струга со можностите кои ќе ми се отворат по…

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерите за економски прашања и за европски прашања, Кочо Анѓушев и Бујар Османи, во Струга учествуваше на трибина „Млади МК-ЕУ, можности без граници“. Како што информираат од владината-прес служба,…

Заев и Анѓушев на трибина за младите во Струга

На летната тераса во хотелот „Дрим“ во Струга денеска во 15 часот ќе се одржи трибина со наслов „#МладиМКЕУ – можности без граници“, на која говорници ќе бидат претседателот на Владата, Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања, Кочо…

Уште една пресуда на Стразбур против Македонија – неправедно протеран бегалец од Косово

Македонското здружение на млади правници (МЗМП) известува дека Европскиот суд за човекови права во Стразбур во предметот Љатифи против Република Македонија утврди дека земјава ја повредила Европската конвенција за човекови права, кога на…

Заев – Меј: Опцијата за името која би можела да биде прифатлива, е комплетно решение

Тереза Меј, првата премиерка од Обединетото Кралство што доаѓа во Македонија по скоро 2 децении, рече дека Македонија е интегрален дел од Европа и вети подршка за македонските евроинтеграции. Меј која со сите почести беше пречекана во…

Џафери-Меј: Посилно Собрание значи посилна Македонија

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, приреди прием во чест на премиерката на Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Тереза Меј. Во своето обраќање претседателот Џафери рече дека Македонија е посветена на враќање…