Browsing Category

Uncategorized

Мицкоски од Ѓорче Петров: Никој веќе не верува во шарените лаги на Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари средба со граѓани и членови на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорче Петров. Мицкоски пред присутните истакна дека изминува една загубена година за граѓаните и за државата при што…

Мицкоски од Гостивар: Заев се обидува да наметне колективна депресија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари теренска посета и средба со граѓаните на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар. Тој ги повика сите членови, симпатизери и граѓани кои се разочарани од актуелната власт на СДСМ и…

Погача мека како морска пена – сите ќе ви бараат рецепт (Видео)

Мека како моркса пена, мирисна, лисната преубава погача со путер со која ќе бидете горди. Откако еднаш ќе ја направите и ќе ја послужите, сите ќе ви бараат рецепт. Состојки: 700-800 гр брашно, 300 мл млеко, 200 мл јогурт, 30 мл масло,…

НАТО:Трансформирањето на Безбедносните сили на Косово е внатрешно прашање на косовските институции

Трансформирањето на Безбедносните сили на Косово е внатрешно прашање на косовските институции, а не на НАТО. Овој став за Радио Слободна Европа го соопшти претставник на НАТО, пренесува приштинскиот весник ,,Зери“. Истиот извор наведува…

Полицијата на нозе – исчезнаа повеќемина

На 03.05.2018 година во 08,00 часот во Полциското одделение Осломеј, Р.Р. (59) пријавил дека на 02.05.2018 година во 06,00 часот од домот во непознат правец се оддалечил неговиот роднина Ф.И. (26). Се превземаат мерки за пронаоѓање на…

Утврдено присуството на салмонела во пирошките со кои се затруја 20 лица

Утврдено е присуството на бактерии во лабораториските испитувања од мострите, по настаните во штипскиот ресторан, каде пред десетина дена беа затруени дваесетина лица. „Агенцијата за храна и ветеринарство ги доби резултатите од…

Град Скопје воведува два приемни дена за даночни прашања

Град Скопје информира дека во бараката број 15 (даночни одделенија), почнувајќи од 7 мај, се воведуваат два приемни дена, вторник и петок, во текот на работната недела за прием на граѓани и дежурни правници кои ќе им бидат на располагање на…

СДСМ вечерва со жестоко соопштение

27 април е најтрагичниот датум во историјата на Македонија, ден кога со насилниот упад во Собранието беа загрозени животите на пратеници, новинари и вработени во Собранието, кога беше нападнат уставниот поредок и разнишани темелите на…

(Видео) Тимоние: ЕУ не е подготвена да прими нови земји членки, кога царството се шири ја губи…

https://www.youtube.com/watch?v=L8LSmn08zoY Европската Унија се справува со одредени организациски ограничувања што треба да бидат надминати, па дури потоа Македонија да се интегрира во Унијата. Кога одредено царство се шири, тогаш губи…

Ако маж ви ги прави овие работи значи дека „до уши“ е заљубен во вас, но нема да ви го признае тоа

Ако маж ви ги прави овие работи значи дека „до уши“ е заљубен во вас, но нема да ви го признае тоа… Ова се некои знаци кои покажуваат дека му се допаѓате: Се сеќава што сте кажале Кога некој не интересира, тогаш ќе се сетиме на…

(Видео) Наредиле камиони под надвозник за да спречат самоубиство

Полицијата од американската држава Мичиген на уникатен начин одлучи да спречи самоубиство на човек кој се закани дека ќе скокне од надвозник над автопат. https://www.youtube.com/watch?v=EjSxPS1gCgw Драмата се случувала во раните…

Голема полициска акција во Македонија – фрчат казни

Министерството за внатрешни работи синоќа од 23 до 5 часот изутрина спроведе акциски контроли на подрачјето на СВР Скопје со цел откривање и санкционирање на возачите кои управуваат возила под дејство на алкохол.…

Семејна драма во Битола

На 19.04.2018 година во 03,30 часот во Битола на улица „Љубојно“, во куќата на Ѓ.Р.(30), Б.С. (29) од Скопје, невенчан сопруг на Ѓ.Р., физички ја нападнал истата, по што и ги одзел мобилните телефони,  истурил запалива течност и го запалил…

За развој на социјалното претприемаштво потребна е континуирана поддршка, порачуваат аналитичарите

Одржливоста на социјалните претпријатија сè уште претставува предизвик за регионот, вклучително и за Македонија. Без обезбедување континуирани инвестиции и формирање соодветни финансиски инструменти за нивен развој, социјалните…

Аљими: Го маскиравме Села како полицаец и го изнесовме од Собранието

Заедно со Владимир Стојков и колешката Милунка, од Клубот на пратениците, Зијадин Села го однесовме во бифето каде што му беше дадена прва помош, сведочеше Абдулфетах Аљими во случајот за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села на 27…

(Видео) Почна средбата Димитров-Коѕијас во Охрид

Штотуку започна средбата помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и Македонија, Никос Коѕијас и Никола Димитров. https://youtu.be/8djDci8ERP4 Денешната средба која се одржува во Охрид претставува нова рунда преговори за…

Трамп: Ким со радост и нетрпение го очекува состанокот со мене

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ објави дека добил порака од кинескиот претседател со која тој го информирал дека состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун поминал добро. Трамп воедно навел дека му било…

(Видео) Тевдовски: Нема повеќе место за палми и за жални врби

Мерката за зголемување на минималната плата дава резултати. Вработеноста е зголемена, а просечната плата исплатена во јануари забележа најголем раст на платите од 2010 година, заклучија вицепремиерот Кочо Анѓушев и министерот за…

Сторми Даниелс добила закани да не ја објавува аферата со Трамп

Актерката Сторми Даниелс, која глуми во филмови за возрасни, изјавила дека ѝ се заканувале да молчи за наводната сексуална врска со Доналд Трамп во 2006 година, објави Би-би-си. Сторми Даниелс изјавила за 60-минутната емисија на Би-би-и…

Снег го затрупа регионот – Големо снежно невреме и камен студено време доаѓа кон Македонија

Цела Хрватска побеле денеска по обилните врнежи на снег кои формираа покривка од 20-тина см во одредени места. Според информациите снежен бран се најавува и во Србија и Македонија. Податоците говорат дека најмногу снег паднало во…