Дознај се'
Browsing Category

Здравје

Чудесна напивка: Масните наслаги наталожени околу струкот ќе исчезнат за неколку дена

Сакате начин да ослабите, а посебно да ги истопите масните наслаги на стомакот? Решението лежи во бананите! Бананата изобилува со калиум кој помага при отстранување на вишокот вода од организмот, а една банана содржи дури 450 мг од овој…

Решете се од болките во грбот за минута – еве и како! (Видео)

Решете се од болките во грбот за 60 секунди – еве како! Премногу време поминато во седечка положба или нередовна физичка активност, можат да предизвикаат болки во грбот. Болките, посебно во долниот дел од грбот, така стануваат…

Јадете лук и мед 7 дена – ќе се случи чудо за вашето тело

Лукот и медот можеби ви изгледаат чудно во комбинација, но истата таа комбинација ќе направи чудо за вашето тело. Зајакнете го вашиот имунитет со овој еликсир. Лукот дава многу бенефити благодарение на своето антиоксидантско дејство.…

Ќе „пукате“ од енергија: Само три лажици од овој лек лечат анемија и штитат од вируси

Намалувањето на нивото на хемоглобин во крвта, без оглед на бројот на црвени крвни клетки ( еритроцити) , го намалува капацитетот на крвта да пренесува кислород и доведува до анемија. Во народната медицина, постојат повеќе рецепти за…

Ако спиете помалку од 6 часа, имаме лоши вести за вас

Ако спаѓате во групата луѓе кои редовно спијат помалку од шест часа, тоа може да предизвика иста шета на организмот како и редовно да пиете алкохол. Недостигот на сон може да доведе до зголемен ризик од дебелеење, депресија, срцев удар и…

Еве што може да ви се случи доколку јадете јајца секој ден

Последните истражувања покажуваат дека јајцата се многу здрави и важни за нашиот организам. Јајцата се одличен извор на аминокиселини, железо и антиоксиданси, а може да се подготват на различни начини. Телото самостојно произведува 11…

Моќен лек против кашлица, ги чисти градите од слуз преку ноќ

Моќен лек против кашлица, ги чисти градите од слуз преку ноќ Направете моќен лек за кашлица, идеален за зимата, ниските температури и периодот на настинки… Состојки: домашен мед; маслиново масло; брашно Подготовка: Измешајте малку…

Оваа напивка може да води во прерана смрт: Се работи за пијалак кој го користат речиси сите

Напивката која многумина ја користат како прва помош против замор сериозно може да го загрози здравјето на организмот. Многумина сметаат дека оваа напивка не е штетна, но истражувањата покажуваат дека е еден од причинителите за физички и…

Го пиеме сите, а немаме појма колку е опасен, предизвикува рак!

Алкохолот предизвикува најмалку седум видови карцином. Опасен е и по луѓето кои уживаат во мали или умерени количини, предупредуваат научниците. Според едно истражување објавено во магазинот „Addiction“, постои поврзаност помеѓу…

Еве зошто никако не треба да користите мобилен телефон пред спиење

Читањето од екран пред спиење може да биде погубно за вашето здравје, покажа истражувањето спроведено во Бостон. Веќе е познато дека светлото од различни екрани навечер го менува чувството на успиеност и будност, и го спушта нивото на…

Еликсир бомба: Толку ќе ви ја поправи крвната слика што и сами ќе се изненадите!

Намалувањето на нивото на хемоглобин во крвта, без оглед на бројот на црвени крвни клетки ( еритроцити) , го намалува капацитетот на крвта да пренесува кислород и доведува до анемија. Во народната медицина, постојат повеќе рецепти за…

Спиете на левата страна? Откако ќе го дознаете ова веднаш ќе почнете!

Повеќето луѓе не се ни свесни за фактот дека позата во која се спие може значително да влијае на организмот, особено на варењето. Првиот доказ за ова тврдење потекнува уште од античкиот период кога монасите практикувале да лежат после…

Запишете го и чувајте го овој рецепт: Сварете банана, мед и вода – ќе се решите од воспалено…

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените. Состојки: 400 мл зовриена вода; 2 средни банани со црни точки; 2 лажички…

Испијте го ова и ќе заспиете веднаш, убаво ќе спиете и ќе се разбудите свежи

Милиони луѓе ширум светот се соочуваат со проблеми во спиењето секоја ноќ. Милиони луѓе патат од несоница, која негативно влијае на нивниот секојдневен живот. Меѓутоа, постои решение – природен лек кој го обновува сонот и помага да се…

Чудесна напивка: Го чисти телото и лечи дури 50 болести

Истражувањата потврдиле дека овој чај има исклучителна улога во решавање на многу здравствени проблеми. Има позитивен ефект во случаи на деменција или рак. Главната состојка е куркума, која има важна улога во детоксикација која го…

Кога ќе дознаете што сè лечи киселата зелка, веднаш ќе ја ставите на вашето мени

Киселата зелка претставува вистинско богатство на калиум, железо, магнезиум, сулфур и бакар, помали количини натриум и поволен однос на калциум и фосфор, обезбедува максимално искористување на калциумот во организмот и ја прави оваа…

Сите го имаме дома, а не убива на спиење: Еве зошто имате главоболки и несоница!

Во денешно време тешко е да се замисли животот без Wi-Fi уред дома. Поради поврзување на интернет, нашите безжични уреди – телефони, таблети, лаптоп компјутери, користат рутери кои емитуваат електромагнетни бранови или WLAN сигнали, кои…

Делува веднаш, а се прави за миг: Најдобриот природен лек против кашлица

Непријатната кашлица е многу честа во овој дел од годината, а постои лек кој се крие во вашиот дом. Дознајте како со вкусен и природен сирум да ја излечите кашлицата и како на телото да му ја вратите енергијата. Овој сируп, покрај што е…

Пијте го ова секое утро и ќе ги елиминирате вишокот масти од стомакот со молскавична брзина!

За жал, најтешко е да ги елиминирате мастите во пределот на абдоменот. Мастите воглавно се наоѓаат во оваа зона. Стомачните маснотии влијаат на физичкиот изглед, но прекумерното насобирање масти може да предизвика и бројни болести. За…

Користејќи лимон на овој начин кажете збогум на дијабетесот и прекумерната тежина – еве како да го…

Лимонот е многу здраво овошје. Богат со витамин Ц кој има антиоксидантно дејство. Го зајакнува имунитетот и ги убива канцерогените келии. Кконсумирајте го редовно и брзо ќе забележите подобрување. Доколку не можете да го јадете лимонот,…