Browsing Category

Здравје

Мислевте дека нормален притисок е 120 со 80!? – Докторите велат дека Вие сте во заблуда

Сите граѓани мислат дека нормален крвен притисок е 120 со 80, и дека се што е над тоа е аларм за посета на доктор, но новите податоци велат дека оние што мислат така биле во заблуда. Според Европската кардиолошка асоцијација,…

Вистината излезе на виделина и за некои нема да биде пријатна: Оваа должина на пенисот е идеална,…

Истражување откри која големина на пенисот жените ја сметаат за совршена! Секој маж, во еден момент од животот, размислува за тоа дали неговиот пенис има совршена големина… Новата студија, спроведена од страна на порталот Plos One…

„Стомакот ми беше толку голем што сите мислеа дека сум бремена“: Го пробала овој рецепт од само три…

Овој чај за слабеење кој се прави од само три состојки предизвика глобално „лудило“, бидејќи оние кои го пробале имаат само пофални зборови... Состојки: зелен чај, цимет, ловоров лист Начин на подготовка: Зовријте 800 мл вода, тргнете…

За сјајно лице – еве што треба да направите

Кокосовото масло има навистина сјајни предности како за нашата кожа, така и за нашето здравје. Исклучителни ефекти се постигнуваат доколку го користиме за нега на лицето. Со оглед на тоа што кокосовото масло не е премногу скапо, многу…

Еве зошто треба да јадете чинија супа секој ден

Многумина од нас јадат на брзина и не посветуваат доволно време на ручекот. Супата некогаш била неизоставен дел од секој ручек. Откако ќе го прочитате овој текст повторно ќе ја вратите супата на вашата трпеза. Топлата супа за вашето тело…

Никако не ги флајте листовите од моркови, а еве и зошто

Многу домаќинки не знаат за корисните и здравите сосотјки кои ги поседуваат листовите од моркови, кои најчесто завршуваат во отпадоци. Откако ќе го прочитате овој текст оваа намирница ќе стане дел од вашиот секојдневен ручек. Не ги…

Подгответе мешавина од лимон и магдонос и ослабете за 5 дена

Овој сок помага при согорување на калории, го храни нашето тело, а освен тоа магдоносот го подобрува варењето. Омилената зачинска трева на нашето поднебје - магдоносот - се вбројува во лековитите билки кои делуваат против надуеност и ги…

Решете се од салото на стомакот за само 7 дена: Еве зошто оваа напивка ја нарекуваат „согорувач“

Често сонуваме за идеално тело без масти. Сакаме рамен стомак и совршено тело. Она што некогаш го забораваме е што природата веќе ни дала елементи кои ни помагаат во решавање ваквите проблеми. Еве и еден рецепт кој ги топи мастите на…

Ги јадете често, а не знаете што му прават на вашиот организам

Јагодите за многумина се омилено летно овошје, а еве зошто треба почесто да ги јадете! Помагаат при слабеење Ова овошје содржи антоцијанини, кои помагаат при согорување на масните наслаги, бидејќи организмот ги користи како гориво.…

Стоп за хемороидите – Варухемороидал

Хемороиди се натечени, проширени вени на аналниот отвор и крајниот дел на дебелото црево. Овој проблем настанува по зголемен притисок во крните садови во карлицата и настанува слично како кај проширени вени на нозете. Хемородидите…

ГРИП – Вирусно Заболување

Грип е заразна болест која се вбројува во заболувања на органите за дишење, затоа што најчесто ги напаѓа органите за дишење. Грипот е акутна вирусна болест , што значи дека предизвикува вирус на грип. Болеста се појавува и во вид на…

Супата која ја готвеле вашите баби повторно стана хит – го подмладува цел организам!

Се сеќавате ли на супата која вашата баба ја готвела секој ден. Колку и да се обидувате да направите иста таква супа не ви оди од рака. Еве во што е финтата: Вашата баба во супата ставала телешки и пилешки коски. Супата од коски е…

Познат музички хит може да спаси многу животи

Песната „Макарена“ може да спасува човечки животи, сметаат шпанските научници кои советуваат луѓето да се држат до ритамот на стариот летен хит кога практикуваат масажа на срцето. https://www.youtube.com/watch?v=gwWRjvwlLKg Имено,…

Сите состојки веќе ги имате во кујна: Најјакиот лек „гори“ маснотии, го поправа памтењето, ги…

Не само што ќе ви го подобри помнењето за 80%, туку и ќе ви ги истопи масните наслаги со кои се борите со години. Клучната состојка е ренот кој е богат со витамин Ц, калиум, витамините Б1, Б2 и Б6, како и железо, магнезиум и фосфор.…

Многумина го консумираат овој пијалак, а не се ни свесни колку е опасен

Напивката која многумина ја користат како прва помош против замор сериозно може да го загрози здравјето на организмот. Многумина сметаат дека оваа напивка не е штетна, но истражувањата покажуваат дека е еден од причинителите за физички и…

Заборавете на салото околу стомакот – пет дена од оваа исхрана и ќе се случи чудо!

Познато е дека јаглехидратите најмногу влијаат на вишокот килограми, бидејќи нивната прекумерна количина се складира во телото во облик на масти, односно сало. Токму поради тоа, исхраната без јаглехидрати е смислена како би го поттикнала…

Стоп за ракот – Варумин

Што е канцер? „Канцер“ е термин на кој му припаѓа голема група на болести кои се разликуваат во типот и локацијата, но имаат едно заедничко својство: ненормален и неконтролиран раст на клетките. Во нормални услови бројот и…

Еве што ќе ви се случи ако ставите облоги од зелка на градите, нозете или вратот

Многу луѓе обожаваат да јадат зелка. Но, дури и оние на кои овој зеленчук малку потешко им паѓа на стомакот, не би требало да се откажат од неговите лековити својства, бидејќи облогите од листови зелка можат да направат чуда. Колку е…

Уморни сте од кашлање: Направете природен лек и спасете се

Проблемите со белите дробови можат да бидат предизвикани како од инфекции, така и од разни други состојби, алергии и, секако, пушење. Кашлицата како резултат на тие проблеми знае да биде напорна, досадна и исцрпувачка. Затоа подгответе…

Подгответе се за на плажа: Магична смеса која за 7 дена го „гори“ салото од стомакот

Многу луѓе имаат еден ист проблем, односно се борат со вишок килограми во пределот на стомакот. Доколку дојде до преголемо натрупување маснотии, постои и шанса да дојде до развој на некои здравствени проблеми. За среќа, успеавме да…